Facebook, TikTok ile rekabet için yeni bir tasarım hazırlığında

Facebook, ana akışının, sayfalardan, içerik oluşturuculardan ve henüz takip etmediğiniz kişilerden önerilen içeriği vurgulayacak büyük bir tasarım değişikliği üzerinde çalışıyor.
Facebook, TikTok ile rekabet için yeni bir tasarım hazırlığında

Sosyal medya devlerinden Facebook'u, bu alanda öncü şirketlerden biri olmasının yanı sıra halihazırda piyasada mevcut bulunan ve milyonlarca kullanıcısı olan platformları bir şekilde kendine entegre etmesiyle, tabir-i caizse "kopyalamasıyla" tanıyoruz. Son dönemin öne çıkan sosyal medya platformu TikTok da Facebook'un rekabet ettiği şirketlerden biri.

Aslında Facebook'un (Meta'nın) çatısı altında bulunan Instagram, TikTok benzeri Reels özelliğine sahip, ancak belli ki Facebook bununla yetinmek istemiyor. Zira sızdırılan yeni bilgilere göre Facebook, TikTok ile rekabetinde büyük bir tasarım değişikliğine hazırlanıyor. 

The Verge'ün ortaya çıkardığı bilgilere göre Facebook, ana akışının, sayfalardan, içerik oluşturuculardan ve henüz takip etmediğiniz kişilerden önerilen içeriği vurgulayacak büyük bir tasarım değişikliği üzerinde çalışıyor. Meta'da Facebook uygulamasının başındaki Tom Alison'ın söylediklerine göre Facebook'un ana sayfası, insanların takip ettiği hesaplardan gelen gönderilere öncelik vermek yerine, TikTok gibi çalışacak. Yani diğer, tanımadığınız kullanıcıların öne çıkan gönderileri de karşınıza çıkacak. Ayrıca yeni tasarımda Facebook ve Messenger yeniden birleşecek gibi duruyor. 

Gelecekte Facebook uygulamasının şu şekilde çalışacağı belirtiliyor:

Ana sekme, en üstte Hikayeler ve Reels'ın bir karışımı olacak, ardından önünüze keşif motorunun hem Facebook hem de Instagram'dan önerdiği gönderiler gelecek. Arkadaşlarınıza bir gönderiyi yönlendirmek istediğinizde daha görsel, video ağırlıklı bir deneyimle karşılaşacaksınız. Facebook, mesajlaşmayı daha da belirgin hale getirmek için de bir kullanıcının Messenger gelen kutusunu uygulamanın sağ üst köşesine yerleştirmeye çalışıyor. 

Meta'nın bu özellikleri ne zaman uygulamaya başlayacağı henüz belli değil. Ancak Facebook'ta böyle bir tasarım değişikliğine gidiliyor oluşu, şirketin TikTok gibi platformlarla rekabet konusunda zorlandığını ve bir çıkış yolu aradığını kanıtlıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.