İnşaat projelerinin dijital ikizini oluşturan BIMCRONE, 80 milyon TL değerleme ile yatırım aldı

İTÜ Çekirdek girişimi BIMCRONE, proptech yatırım fonu NeXT Proptech ve Neo Portföy’den 80 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı.
İnşaat projelerinin dijital ikizini oluşturan BIMCRONE, 80 milyon TL değerleme ile yatırım aldı

İnşaat sektörünün işini projelerin dijital ikizini oluşturarak kolaylaştıran girişim BIMCRONE'u sizlere detaylı olarak aktarmıştık. Bir yapının tüm süreçlerinin dijital ikiz üzerinden takibini mümkün kılan teknolojisi ile gerçek zamanlı saha yönetimi, maliyet-metraj takibi ve proje yönetimine imkan tanıyan İTÜ Çekirdek girişimi BIMCRONE, proptech yatırım fonu NeXT Proptech ve Neo Portföy’den 80 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı.

Nesrin Akın ve Sinan Öztabak tarafından kurulan BIMCRONE, bir yapının tüm süreçlerinin dijital ikiz üzerinden takibini mümkün kılan teknolojisi ile gerçek zamanlı saha yönetimi, maliyet-metraj takibi ve proje yönetimine yardımcı oluyor. BIMCRONE ile oluşturulan model üzerinden, sahada bugün kaç kişi çalışıyor, hangi yapı elemanın hangi fiyattan hangi malzeme zayiat oranları ile hangi taşeron tarafından imalatı yapıldı, önümüzdeki hafta/ay/yıl ne kadar malzeme/bütçe gereksinimi olacağına ilişkin anlık olarak bilgi alabilmek mümkün.

Sahadaki yöntem/model değişimlerini, piyasa fiyat değişimlerini kayıt altına alan sistem ile 4D, 5D simülasyon ve projeksiyon yapılabiliyor. SaaS çalışan platform, yapının planlamadan, yapım, işletme ve yıkım süreçlerinde farklı fonksiyonlar ile inşaat sektörünü dönüştürüyor.

Yatırımın ürün ve iş geliştirmede kullanılacağını belirten Nesrin Akın, projelerin tüm yaşam döngüsünü dijital ikiz üzerine alarak yapılan çalışmalar ile elde edilen büyük faydaların Türkiye dışındaki pazarlarda çok daha önce fark edilmiş durumda olduğunu; bir yandan Türkiye pazarında bunu geliştirirken diğer yandan İngiltere ve Avrupa pazarı için de ilk adımlarını atacaklarını söyledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.