ABD, yerel yönetimlerin alt yapı hizmetlerini sürdürebilmeleri için oluşturduğu 10 milyar dolarlık fonu dağıtmaya başladı

Salı günü yapılan açıklamaya göre; Louisiana, New Hampshire, Virginia ve Batı Virginia eyaletlerinde yer alan 200 binden fazla ev ve işyerine uygun fiyatlı, güvenilir, yüksek hızlı İnternet’e bağlanacak.
ABD, yerel yönetimlerin alt yapı hizmetlerini sürdürebilmeleri için oluşturduğu 10 milyar dolarlık fonu dağıtmaya başladı

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, yerel yönetimlerin önemli alt yapı hizmetlerini sürdürebilmeleri için oluşturduğu 10 milyar dolarlık fonu dağıtmaya başladı. Salı günü yapılan açıklamaya göre; Louisiana, New Hampshire, Virginia ve Batı Virginia eyaletlerinde yer alan 200 binden fazla ev ve işyerine uygun fiyatlı, güvenilir, yüksek hızlı İnternet’e bağlanacak. Verilecek hizmetin bedelinin 30 dolar olacağı açıklandı. 

Bakanlık tarafından finanse edilen ağların saniyede 100 megabayt hızında aktarma hızına sahip olacağı ve aynı anda birçok kullanıcı sorunsuz şekilde internete bağlanabileceği belirtildi. Amaç, yüksek performanslı ağ alt yapısı sağlamak ve geniş bant internet erişimini genişletmek. 

Ayrıca fonun 100 milyon dolarlık kısmı, ABD'ye ait bölgeler arasında yer alan ABD Virgin Adaları, Guam, Amerikan Samoası, Kuzey Mariana Adaları, Marshall Adaları, Mikronezya Federal Devletleri ve Palau arasında bölüneceği açıklandı. 

Bu fon, 10 Mart 2021’de ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 Yardım Paketi'nin (Amerikan Kurtarma Planı Yasası) bir parçası olarak biliniyor. Amaç, yüksek performanslı ağ alt yapısını genişletmek. ABD Başkanı Joe Biden'ın ekonomi planının ilk aşamasını oluşturan altyapı paketi, salgının ekonomide neden olduğu yaraların sarılması ve ülke ekonomisinin yeniden canlandırılması hedefiyle ortaya kondu. Biden, destek paketini  Cumhuriyetçilerin itirazlarına rağmen Kongre'den geçirtmişti. 

Geçen Şubat ayından Biden hükümeti 2030'a kadar ülke genelinde yaklaşık 400 bin elektrikli araç şarj ünitesi kurmayı planladıklarını açıklamıştı. Halka açık toplam şarj ünite sayısını yarım milyona çıkardı. Bu kapsamda önümüzdeki beş yıl için projeye 5 milyar dolar ayıracakları belirtilmişti. Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, “Bir asır önce ABD modern otomotiv çağını başlattı; Şimdi elektrikli araç devrimine öncülük etmeli” diye konuşarak bu konuya ne kadar önem verdiklerini ortaya koymuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.