SPONSORLU

LimonCloud kurucusu ve CEO'su H. İbrahim Ünyeli bulut teknolojilerine geçişin detaylarını paylaştı

LimonCloud ve AWS ekibinin birlikte düzenlediği Cloud Revolution Now etkinliği birbirinden değerli oturumlara ev sahipliği yaptı. Etkinlikte LimonCloud kurucusu ve CEO'su H. İbrahim Ünyeli ile röportaj gerçekleştirdik. 

LimonCloud ve AWS ekibinin birlikte düzenlediği Cloud Revolution etkinliği birbirinden değerli oturumlara ev sahipliği yaptı. Etkinlikte LimonCloud kurucusu ve CEO'su H. İbrahim Ünyeli ile röportaj gerçekleştirdik. 

H. İbrahim Ünyeli'nin aktardıklarına göre, 2009 yılında kurulan LimonCloud'un bütün odak noktası bulut teknolojileri. Çalışmalarını yaklaşık son 4 yıldır özellike AWS'ye yoğunlaştıran şirket, Türkiye'de sayılı "AWS Advanced Tier" iş ortaklarından biri olarak konumlanıyor. 

LimonCloud kurucusu H. İbrahim Ünyeli, Cloud Revolution Now etkinliği hakkında şöyle konuştu: 

Farklı üreticilerin teknolojilerini AWS üzerinde nasıl çalıştırdıklarını anlatan ve bu teknolojilerin mevcut sistemlerin Cloud geçişini nasıl kolaylaştırdığını gösteren bir etkinlik düzenledik.

Kurumların neden geleneksel sistemler yerine bulutu tercih ettiklerini aktaran H. İbrahim Ünyeli, yoğun bulut geçişinin sebebini de açıkladı. Pandemi döneminin etkisiyle üretim alanında yaşanan çip krizini hatırlatan H. İbrahim Ünyeli, sözlerini şöyle devam ettirdi: 

Artık geleneksel sistemlerin temininde de bir problem yaşanıyor. Bu da cloud'a geçişi hızlandırdı. Aynı zamanda teknolojinin hızlı ilerlemesi, şirketlerin kendini hızlı geliştirmesi de cloud teknolojilerini ön plana çıkardı. Çünkü kullanıcılar için daha rekabetçi, çok hızlı genişleyebilen ve ölçeklenebilen sistemler gerekiyor. İstendiğini anda, istediğiniz dakikada bu sistemleri elde edebiliyorsunuz ve kullandığınız kadar ödeme methodu da yine Capex yatırımların Opex'e dönmesi konusunda bize ciddi avantaj sağlıyor. 

H. İbrahim Ünyeli, ayrıca röportajda işletmelerin bulut teknoloji servislerini tercih etmesi ne gibi faydalar sunduğunu da detaylandırdı. Startup'ların AWS gibi bulut teknolojilerini kullanmasının, ürünlerin hızlı piyasaya çıkması, diğer firmalara göre avantaj sağlaması ve IT çalışan maliyetlerini azaltmasına dikkat çekti.  H. İbrahim Ünyeli son olarak bulut teknolojilerinin Türkiye’deki kurumlarda en çok hangi alanlarda kullanıldığına açıklık getirdi. 

Ayrıca etkinlikte LimonCloud müşterilerinden S Sports Plus Pazarlama Direktörü Özgür Oğuz ile röportaj yaptık. Özgür Oğuz, bulut teknolojilerini tercih etme sürecini şu cümlelerle aktardı: 

Ağırlıklı yayınlarını canlı yayın üzerinden yapan bir platform olarak; Anlık müşteri taleplerini karşılayabilmek, bunlara hızlı ve etkin bir şekilde yanıt verebilmek için, aynı zamanda da bunu performans kaygısını duymadan sağlayabilecek bir çözüm arayışına girdik. Bu çözümü nasıl kurgulayabiliriz diye bir değerlendirme sürecine girince, LimonCloud ailesiyle tanıştık.

Özgür Oğuz, LimonCloud'un AWS üzerinde bazı servislerle "auto-scaling" ve "peak time" yönetimleriyle ilgili ekibin aklındaki kurguları hayata geçirebilmesine yönelik bir dizi çözüm önerdiğini belirtti. 2 yıldır "container" yapısıyla çalıştıklarını dile getiren Oğuz, böylece  bulut ortamında otomatik olarak açılan ek kapasitelerden faydalandıklarını ifade etti. Bu söz konusu ek kapasitelerin "peak time" geçtikten sonra otomatik olarak kendiliğinden kapandığını ve tekrar normal trafiği destekleyen bir yapıya dönüştüğünü  aktardı. Performansın yanı sıra maliyet anlamında çok da yüksek bir sunucu havuzunu karşılamak gibi bir yükün altına sokmadığı için oldukça hoşnut olduklarını dile getirdi. Oğuz, Cloud servislerini S Sports Plus platformunun farklı aşamalarında, farklı çözümlerinde kullanmaya devam edeceklerini açıkladı. 

Cloud Revolution Now'da LimonCloud müşterilerinden Tekfen İnşaat'ın IT Direktörü Yavuzhan Canlı da bulut teknolojilerine dair deneyimlerini bizlerle paylaştı. Tekfen İnşaat'ın dünyada, Orta Doğu ve Hazar bölgesinde faaliyet gösterdiğini hatırlattı. Coğrafi olarak zorlu şartlarda uygulama ve yazılım geliştirdiklerini belirten Canlı, 3-4 sene öncesine kadar "on-prem" ortamlarda geliştirme yaptıklarını dile getirdi. Yavuzhan Canlı, bulut teknolojilerine geçiş sürecini fazlandırdıklarını ve hibrit olarak geçmeye başladıklarını açıkladı: 

Amacımız, şirketimizi bu zorlu coğrafi şartlarda birinci gün mobilize olurken sistemi aktif etmekti. Bunu nasıl bir alt yapı ile yaparız diye düşünmeye başladık. Bu bağlamda güvenlikten ağ ve sistemlere kadar birçok konuda dizayn ve tasarım çalışmaları yaptık. LimonCloud ile burada çok ciddi efor harcadık. Dizayn ve tasarım konusunda yaklaşık bir 4-5 aylık çalışmalarımız oldu ve sistemlerimizin bir bölümünü buraya aktardık. Oldukça da memnunuz, aktarmaya da devam edeceğiz. Tahminim önümüzdeki yıl da projelerimiz devam edecek. 

Röportajların tamamına YouTube kanalımızdan erişebilirsiniz. İyi seyirler! 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.