Finans kuruluşlarına çevresel etki verisi sunan ecolytiq, Visa'nın da dahil olduğu gruptan 13,5 milyon Euro yatırım aldı

Yeşil fintech platformu olarak tanımlanan ecolytiq, finans kuruluşlarına çevresel etki verisi sunuyor. 2020 yılında kurulan şirket, bankalara, finans kurumları ve fintech'lerle çalışıyor.
Finans kuruluşlarına çevresel etki verisi sunan ecolytiq, Visa'nın da dahil olduğu gruptan 13,5 milyon Euro yatırım aldı

Yeşil fintech platformu ecolytiq, 13,5 milyon Euro yatırım aldı. Yatırım turunda Visa, PwC Germany, VCM Global Asset Management ve btov Partners gibi önemli finansal kuruluşların yer aldı. Almanya merkezli şirket, yeni gelen yatırımı şirketin faaliyetlerini genişletmek için kullanılacak. Visa Europe CEO'su Charlotte Hogg, dünya çapındaki bireysel bankacılık müşterilerini teşvik etmek için ecolytiq teknolojisine güvendiklerini belirtiyor. 

Yeşil fintech platformu olarak tanımlanan ecolytiq, finans kuruluşlarına çevresel etki verisi sunuyor. 2020 yılında kurulan şirket, bankalara, finans kurumları ve fintech'lerle çalışıyor. David Lais, Frederic Westerberg, Friedrich Hubel, Mirko Kämpf, Richard Malley ve Ulrich Pietsch tarafından faaliyete geçen şirket, müşterilerine çevresel etki verileri sunma becerisi kazandırmak için çalışıyor.

Şirketlere sürdürülebilir yatırım tavsiyesi veriyor. ecolytiq, bir taraftan tüketicileri yaptıkları harcamaların çevresel etkileri hakkında bilgilendirmek için bu hesaplamaları karbon ayak izi hizmeti sunuyor. Şu anda Avrupa, Kanada ve ABD'de faaliyet gösteriyor.

Dünya genelinde fosil yakıtlar, küresel ısınma ve iklim değişikliği risklerini büyük ölçüde artırıyor. İş dünyasını çevre dostu projelerle, ürünlerle ve teknolojilerle buluşturan bir kavram bu noktada önem kazanıyor. Yeşil fintech, düşük karbonlu, sürdürülebilir yöntemlerle geleneksel ekonomiyi dönüştürmeyi amaçlayan iş modelleri olarak tanımlanıyor.

Bu tür çözümler, Paris Anlaşması gereği küresel ısınmanın 1,5 dereceyi geçmemesi hedefiyle de uyumlu taahhütle 2050'ye kadar net sıfır karbon seviyesine ulaşılmasına bir adım daha yaklaştırıyor. Karbon ayak izi hesaplayıcıları gibi seçenekleri içeren bu tür çözümleri kapsıyor. Bu sektörde faaliyet gösteren şirketler arasında BitForex, Clearview Trade, Wari gibi şirketler yer alıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.