SpaceX'in Elon Musk'ın cinsel istismarını örtbas etmek için 250 bin dolar ödediği iddia edildi

Business Insider'ın özel haberine ve ortaya çıkardığı belgelere göre SpaceX, 2018'de Elon Musk'ın cinsel istismarını örtbas etmek için bir uçuş görevlisine 250 bin dolar ödedi.
SpaceX'in Elon Musk'ın cinsel istismarını örtbas etmek için 250 bin dolar ödediği iddia edildi

Business Insider'ın özel haberine ve ortaya çıkardığı belgelere göre SpaceX, 2018'de Elon Musk'ın cinsel istismarını örtbas etmek için bir uçuş görevlisine 250 bin dolar ödedi. Söz konusu SpaceX çalışanı, şirketin kurumsal jet filosunda sözleşmeli olarak kabin ekibi üyesi olarak görev yapıyordu.

Elde edilen belgelere göre Elon Musk, uçuşlardan biri sırada bu çalışandan kendisine masaj yapmasını istemişti. Bunun olağandışı bir durum olmadığı ve SpaceX'in görevliyi masöz lisansı almaya teşvik ettiği belirtildi. Musk'ın masaj sırasında vücudunun alt kısmını kaplayan çarşafı çıkardığı ve ona ereksiyon halindeki cinsel organını gösterdiği iddia edildi. Musk, görevliden daha fazlasını istemek ve yapacaklarının karşılığında ona bir at almayı teklif etmekle suçlandı.

2016 yılında yaşanan ve şimdilerde gündeme taşınan iddialar, kabin memurunun arkadaşlarından biri tarafından Insider'a iletildi. Görevlinin avukatı tarafından 2018'de iddiaları destekleyen bir beyan imzalaması istendi. Bahsi geçen arkadaş, Insider'a görevlinin Musk üzerinde herhangi bir cinsel eylemde bulunmayı reddettiğini söyledi. Olayı yaşayan kişi ayrıca SpaceX'in olaydan sonra kendisine verilen vardiya sayısını azalttığını da açıkladı. 

Görevlinin şikayeti, Musk'ın bizzat katıldığı bir arabulucuyla yapılan oturumdan hemen sonra çözüldü ve konu hiçbir zaman mahkemeye veya tahkim yargılamasına ulaşmadı. Kasım 2018'de Musk, SpaceX ve uçuş görevlisi, iddialara karşı dava açmayacağına dair söz karşılığında görevliye 250 bin dolar ödeme sağlayan bir kıdem tazminatı anlaşması imzaladı.

Insider, kaynağının hikayeyi öne sürmeden önce uçuş görevlisine danışmadığını ve olayları yaşadığı iddia edilen kurbanın yorum yapmayı reddettiğini söyledi. Elon Musk, Insider'a cinsel tacize meyilli olsaydım, 30 yıllık kariyerim boyunca bunun ilk kez ortaya çıkması pek olası olmazdı dedi. SpaceX ise konuyla ilgili henüz bir yorum yapmadı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.