Tedarik zincir pazarı Fashinza, 100 milyon dolar yatırım aldı

Pawan Gupta ve Abhishek Sharma tarafından faaliyete geçen şirket, tekstil sektörüne odaklanıyor. Şirket, tekstil markaları doğru iş ortakları yani üreticilerle eşleştiriyor.
Tedarik zincir pazarı Fashinza, 100 milyon dolar yatırım aldı

Bugün edindiğimiz bilgilere göre tedarik zinciri pazarı Fashinza, 100 milyon dolar yatırım aldı. Prosus Ventures ve Westbridge tarafından ortaklaşa yönetilen tura Accel, Elevation, ve ADQ katıldı. Hindistan merkezli şirketin toplam yatırım miktarı 135 milyon dolara çıktı. Yeni gelen yatırımın yeni pazarlara açılmak için kullanılacağı açıklandı. 

Pawan Gupta ve Abhishek Sharma tarafından faaliyete geçen şirket, tekstil sektörüne odaklanıyor. Şirket, tekstil markalarını doğru iş ortakları yani üreticilerle eşleştiriyor. Böylece şirketler arasında tamamen şeffaflığa dayalı güçlü bir bağ kurulmasını sağlıyor. Platform ayrıca markaların iş süreçlerini takip etmesine yardımcı oluyor. Fashinza bir taraftan fabrikalarla ortak çalışıyor. FactoryOS adlı yazılımı sayesinde envanterin takip edilmesine olanak sağlıyor. 

Fashinza hayati bir soruna çözüm buluyor. Çünkü kendi ürünlerini üreten ve ürünleri doğru kanallar üzerinden satışa çıkartmak isteyen üretici için doğru perakendeciyi bulmak oldukça kritik.

Bilindiği üzere tedarik zincirleri, 2020 ile birlikte en büyük krizlerinden birini yaşıyor. Ana ihtiyaçlar ile birlikte teknoloji sektöründe yaşanan hammadde problemleri stok eksikliğine yol açarak 1 trilyon dolardan fazla kayıp yaşanmasına neden oldu. Bu ve buna bağlı olarak süregelen birçok sıkıntı nedeniyle de tedarik zincirinde iç görü ve tahminlemeye yönelik operasyon ihtiyacı daha görünür hale geldi.

Bir taraftan Covid-19 pandemisi nedeniyle hammadde üretimi azaldı. Dalgalanan hammadde fiyatları ve sekteye uğrayan lojistik operasyonları nedeniyle özellikle hammaddelerini ithal eden şirketler olumsuz etkiledi. Bu noktada Fashinza gibi platformlar önem kazandı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.