Dijital eczane girişimi Truemeds, 22 milyon dolar yatırım aldı

2014 yılında kurulan Truemeds, temelde kullanıcılarına ilaç öneriyor. Şu anda 500 binden fazla müşteriye hizmet veriyor. Ücretsiz ilaç teslimatı yapıyor. Kullanıcılar, reçetelerini yükledikten sonra ilaçlar hakkında ücretsiz danışmanlık alabiliyor.
Dijital eczane girişimi Truemeds, 22 milyon dolar yatırım aldı

Dijital eczane girişimi Truemeds, 22 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu WestBridge Capital liderliğinde gerçekleşti. InfoEdge Ventures, Asha Impact ve IAN Fund da yatırım turuna katıldı. Yeni gelen yatırımın iç pazardaki faaliyet alanını genişletmek için kullanılacağı açıklandı. Truemeds'in toplam yatırımı 27,7 milyon dolara çıktı. 

2014 yılında kurulan şirket, temelde kullanıcılarına ilaç öneriyor. Şu anda 500 binden fazla müşteriye hizmet veriyor. Ücretsiz ilaç teslimatı yapıyor. Kullanıcılar, reçetelerini yükledikten sonra ilaçlar hakkında ücretsiz danışmanlık alabiliyor. Şirket, ayda 100 bin ilaç siparişi gerçekleştiriyor. Truemeds hastaların ilaç harcamalarında yüzde 70'e varan tasarruf sağlamasına yardımcı oluyor.

1,38 milyar nüfusa sahip Hindistan'da 250 milyondan fazla kişi kronik hastalıklarla mücadele ediyor. Bu kişilerin gelirlerinin yüzde 20'si ilaç masraflarına gidiyor. Buna paralel olarak Hindistan'da özellikle Covid-19 salgınından sonra dijital eczanecilik ilaç hizmeti veren girişimler dikkat çekmeye başladı. 

Son zamanlarda Hindistan'da bir dizi dijital eczane satın alımı yapıldı. 1MG Technologies, hisselerinin çoğunu Tata Digital'e sattı. Hindistan'ın önde gelen e-ticaret şirketlerinden biri olan Flipkart, kısa süre önce Flipkart Health+ olarak yeniden faaliyete geçti. Çevrimiçi eczane girişimi SastaSundar'ın çoğunluk hissesini de satın aldı.

Geçen Ocak ayında dijital eczane Alto, Softbank Vision Fund liderliğindeki 200 milyon dolar yatırım aldığını yazmıştık. ABD merkezli girişimin toplam yatırım miktarı 550 milyon dolara çıkmıştı. Şirket, Esas Ventures'ın da dahil olduğu 25 yatırımcı tarafından destekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.