AB'nin yeni yasasına göre, iMessage ve WhatsApp gibi uygulamalar daha küçük mesajlaşma servisleriyle iletişim kuracak

Avrupa, yeni Dijital Piyasalar Yasası'nın (DMA) kuralları ile WhatsApp, Facebook Messenger ve iMessage gibi tüm büyük mesajlaşma uygulamalarının birlikte çalışabilir bir platforma sahip olmasını istiyor. 
AB'nin yeni yasasına göre, iMessage ve WhatsApp gibi uygulamalar daha küçük mesajlaşma servisleriyle iletişim kuracak

Avrupa Birliği, büyük teknoloji şirketleri arasındaki rekabet karşıtı uygulamaları engelleme planları hakkında bazı ayrıntıları paylaştı. Buna göre Avrupa, yeni Dijital Piyasalar Yasası'nın (DMA) kuralları ile WhatsApp, Facebook Messenger ve iMessage gibi tüm büyük mesajlaşma uygulamalarının birlikte çalışabilir bir platforma sahip olmasını istiyor. 

AB'nin basın açıklamasına baktığımızda milletvekillerinin, WhatsApp, Facebook Messenger veya iMessage'ın arkasındaki şirketlerin, geliştiricilerin talebi üzerine uygulamalarını daha küçük mesajlaşma platformlarıyla birlikte çalışabilir hale getirmeleri gerektiği konusunda anlaştıklarını görüyoruz. Basın açıklamasında, bu durum gerçekleştiği takdirde küçük veya büyük platformların kullanıcılarının mesajlaşma uygulamaları arasında mesaj alışverişi yapabileceği, dosya gönderebileceği veya görüntülü arama yapabileceği ifadeleri kullanıldı.

iMessage kullanıcısı, Telegram kullanıcısı ile konuşabilecek

Peki, bu birlikte çalışabilirlik tam olarak ne demek? Aslında öncelikle bunu örneklendirmek gerek. Diyelim ki bir Apple kullanıcısısınız. iMessage uygulamasını kullanmak, yani bu uygulama ile birine mesaj göndermek için karşınızdaki kişinin de Apple kullanıcısı olması gerekiyor. Fakat AB'nin Dijital Piyasalar Yasası'na göre iPhone'daki bir iMessage kullanıcısı ile bir Windows PC'deki bir Telegram kullanıcısı konuşabilecek. Basın bültenine göre büyük uygulamaların birlikte çalışıp çalışmayacağını söylemek ise şu an için güç. 

Yasa, 6 ay sonra yürürlüğe girecek

Avrupa Birliği, şirketlere bunu gerçekleştirmek için fazla zaman bırakmıyor. Zira kurallar, Dijital Piyasalar Yasası'nın AB Parlamentosu ve Konseyi tarafından onaylanmasından sadece altı ay sonra yürürlüğe girecek. Tarihin bu denli yakın olması da şirketlerin mesajlaşma sistemlerini, birlikte çalışmaları imkansız olduğu için değil, yapabildikleri için kapalı tuttuklarını gösteriyor.

Bu konuda neler olacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz. Ancak 6 ay sonra mesajlaşma konusunda yeni bir devrin başlangıcı olabilir gibi duruyor. 

DMA nedir?

Dijital Piyasalar Yasası (DMA), Avrupa'da en az 45 milyon aylık aktif son kullanıcıya veya yıllık 10 bin aktif kurumsal kullanıcıya sahip şirketleri hedefliyor. Rekabetin adil bir hale getirilmesini amaçlayan DMA, Amazon ve Google gibi şirketlerin önerilerde kendi hizmet ve ürünlerini  önceliklendirmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Yasa, aynı zamanda teknoloji devlerinin diğer şirketlerle müşterek çalışmayı desteklemesini de hedefliyor. Buna ek olarak teknoloji devlerinin, küçük girişim ya da işletmeleri satın alması durumunda, yasa koyucuları bilgilendirmesi isteniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.