Netflix, aynı profili kullanan fakat aynı evde yaşamayan kullanıcılardan ekstra ücret almaya hazırlanıyor

Standart ve premium planlardaki üyeler, birlikte yaşamadıkları, kişiselleştirilmiş önerileri, oturum açma adı ve şifresi olan en fazla iki kişi için daha düşük bir fiyata alt hesaplar ekleyebilecekler.
Netflix, aynı profili kullanan fakat aynı evde yaşamayan kullanıcılardan ekstra ücret almaya hazırlanıyor

Netflix'in şifre paylaşımını engellemek için çalışmalar yapacağına dair ilk duyumları geçtiğimiz yılın bu dönemlerinde sizlere aktarmıştık. Buna göre Netflix'in eğer hesabın sahibi ile aynı evde yaşamıyorsanız, o hesabı kullanmak için kendi aboneliğinize ihtiyacınız olacağının sinyallerini verdiği bilgisini paylaşmıştık. O zaman için sadece bir söylenti olan bu durum şimdi test aşamasına geçti bile. 

Netflix, birincil hesap sahiplerinin evlerinin dışındaki kullanıcılar için ek bir ücret ödemesine kapı açan bir test başlattı. Netflix hizmet şartlarına göre, bir müşterinin hesabı aynı hane dışındaki kişilerle paylaşılamaz. Aslında bu şart uzun bir süredir var, ancak şirket buna göz yumuyordu. Netflix geçtiğimiz yıl, hane dışındaki kişileri kendi hesapları için ödeme yapmaya yönlendirmek için kullanıcıların hesap kimlik bilgilerini girmelerini isteyen sınırlı bir test yapmıştı. Şimdi ise bu testin sınırları genişledi. 

Şili, Kosta Rika ve Peru'da testler başladı

Netflix'in Ürün İnovasyon Yöneticisi Chengyi Long tarafından kaleme alınan blog yazısında şu anda testin Şili, Kosta Rika ve Peru'da başladığı belirtildi. Buna göre standart ve premium planlardaki üyeler, birlikte yaşamadıkları, kişiselleştirilmiş önerileri, oturum açma adı ve şifresi olan en fazla iki kişi için daha düşük bir fiyata alt hesaplar ekleyebilecekler. Bu fiyatlandırma Şili için 2.380 CLP, Kosta Rika için 2,99 dolar ve Peru için 7,9 PEN olarak belirlendi. Bunun ülkemize nasıl yansıyacağı ise merak konusu. 

Kullanıcı profilleri yeni hesaplara aktarılabilecek

Netflix, bunun yanı sıra yeni bir özelliği de duyurdu. Şirket, abonelerin kullanıcı profillerini yeni hesaplara aktarmalarına izin vermeyi de test ediyor. Buna göre temel, standart ve premium planlardaki üyeler, hesaplarını paylaşan kişilerin profil bilgilerini yeni bir hesaba veya ekstra üye alt hesabına aktarabilecek. Bununla kullanıcılar, yeni bir hesaba aktarımı tamamladıklarında görüntüleme geçmişlerini, Listem'i ve önerileri koruyabilecekler.

Long, gönderide dünyanın herhangi bir yerinde değişiklik yapmadan önce bu üç ülkedeki üyeler için bu iki özelliğin faydasını anlamaya çalışacaklarını söylüyor. Yani şu anda sadece Şili, Kosta Rika ve Peru için işler değişmiş durumda. Ancak bu özelliklerin gerçekten aktif edilip edilmeyeceği veya edilse bile bizlere etkisinin ne zaman ve nasıl olacağı henüz belli değil. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.