Nişasta bazlı atıklardan biyopolimer üreten Plastic Move 4.5 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı

Nişasta bazlı tarımsal ve gıda atıklarından ürettiği biyopolimer ile ambalaj, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde petrol bazlı plastik kullanımını azaltan yerli girişim Plastic Move, 4.5 milyon dolar değerleme üzerinden ilk yatırımını aldı.
Nişasta bazlı atıklardan biyopolimer üreten Plastic Move 4.5 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı

İki kadın girişimcinin kurduğu nişasta bazlı tarımsal ve gıda atıklarından ürettiği biyopolimer ile ambalaj, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde petrol bazlı plastik kullanımını azaltan yerli biyoteknoloji girişimi Plastic Move ilk yatırım turunda 4.5 milyon dolar değerleme üzerinden ilk yatırımını aldığını duyurdu. Kerim Kotan’ın liderlik ettiği yatırım turuna İzel Levi Coşkun, Yalın Karadoğan, Korun Teknoloji Yatırımları AŞ, Duran Sarıkaya, Tuğrul Arıkan, Methi Bengisu, Cavit Oral, Özgür Ülkü, Kamil Sözen ve Orkun Ürkmez gibi isimler katıldı.

Plastic Move, termoplastik yapmak için gereken petrolün yüzde 20'sini nişasta bazlı tarımsal ve gıda atıklarından elde ettiği biyopolimer ile değiştirerek patentlenebilir bir ileri dönüşüm teknolojisi sunuyor. Ürettiği biyopolimer sayesinde, markaların çevre taahhütlerine ulaşmasını sağlarken aynı zamanda da ambalaj üreticilerinin Yeşil Mutabakat beraberinde gelecek regülasyonlara uymalarına yardımcı oluyor.

Plastik pazarı 580 milyar dolarlık dev bir pazar ve Türkiye, Avrupa’nın en büyük plastik pazarlarından birisi. Avrupa Yeşil Mutabakatı ve regülasyonlar dışında hızlı tüketim malları şirketleri plastik kullanımları ile ilgili 2025 ve 2030 hedefleri belirleseler de piyasada yeterince çözüm olmadığından bu hedefler durmadan erteleniyor. Plastic Move geliştirdiği teknoloji ile biyopolimerlerin sanayide ve global hızlı tüketim şirketleri tarafından ilk defa kullanılmasını sağlayacak.

Plastic Move teknolojisinin temelleri 2015’te Büşra Köksal tarafından atıldı. Yapılan bilimsel çalışma 2019’da bir girişime dönüştü. 2020 yılında Merve Arıkan kurucu ortak olarak ekibe katıldı ve teknoloji başarıyla sanayiye uyarlandı ve 2021 yılında Türkiye ambalaj sektörü devleri ile validasyonlar gerçekleştirildi. Başarıyla gerçekleşen validasyonlar sonucunda ilk yatırım turuna çıkıldı. İki genç kadın girişimci, Büşra Köksal ve Merve Arıkan, bu yatırım turundan sonra erkek egemen bir sektörde kadın olarak sektörü de dönüştürmeye hazırlanıyorlar.

Plastic Move ilk işbirliğini Evyap ve Sarten ile gerçekleştirdi. Uplass Packaging şirketi ile ürettikleri tek kullanımlık plastiklerin lansmanını 2021 Eylül’de plastik fuarında gerçekleştirdiler. Türkiye’deki en büyük ambalaj şirketleri ile çalışan girişim, sene içerisinde farklı markalar ile günlük yaşantımıza dokunacak. Ekip aynı zamanda bu sene Amerika ve Avrupa pazarlarına da satış gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Plastic Move ekibi bu yatırım ile İstanbul içerisinde tuttuğu 1000 metrekarelik bir alanda 300 ton kapasiteli bir tesis kurarak ürünlerini ticarileştirmek için çalışmalarına başladı. Tesisin Haziran ayında aktif hale gelmesi ve seri üretimin yaz döneminde başlayacağı planlanıyor. Plastic Move ekibi, paralel olarak farklı sektörler için AR-GE çalışmalarına devam ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.