Samsung, Rusya'ya yapılacak tüm ürün sevkiyatlarını durdurdu

Rusya'ya yaptığı tüm sevkiyatları durduran Samsung'un ülkedeki hizmetlerini durdurup durdurmayacağı konusunda ise şu an için herhangi bir açıklama bulunmuyor.
Samsung, Rusya'ya yapılacak tüm ürün sevkiyatlarını durdurdu

24 Şubat tarihinde Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ile başlayan yaptırım süreci tüm hızıyla devam ediyor. Visa ve Mastercard'ın uygulanan hükümet yaptırımları kapsamında Rusya merkezli finansal kuruluşlarını engellemeye başlayacağını geçtiğimiz hafta sizlere aktarmıştık.

Visa ve Mastercard'ın ardından ise teknoloji dünyasının en önemli markalarından olan Apple, Rusya için tüm ürün satışını durdurduğunu açıklamıştı. Ülkedeki satış kanallarına yapılan tüm gönderimini durduracağını paylaşan Apple, servislerinin kullanımını da sınırlandırdı.

Karşımıza çıkan yeni bilgilere göre teknoloji ekosisteminin bir diğer önemli ismi olan Samsung da Rusya yaptırımlarına katılıyor. Samsung tarafından yapılan açıklamada Rusya'ya yapılacak olan tüm ürün sevkiyatlarının durdurulduğu paylaşıldı.

Rusya'ya yaptığı tüm sevkiyatları durduran Samsung'un ülkedeki hizmetlerini durdurup durdurmayacağı konusunda ise şu an için herhangi bir açıklama bulunmuyor. Sevkiyatı durdurulan ürünler arasında ise akıllı telefonlar, yarı iletken parçalar ve tüketici elektroniği ürünleri bulunuyor.

Samsung tarafından yapılan açıklamalarda şirketin bir sonraki adımını belirlemek için bu karmaşık durumu aktif olarak izlemeye devam ettiğini de belirtildi. Samsung'un Rusya için ürün sevkiyatını durdurmasının oldukça önemli olduğunu da belirtelim.

Güney Kore merkezli Samsung, yüzde 26,6 pazar payı ile birlikte Rusya'nın akıllı telefon pazarının lideri durumunda. İkinci sırada ise yüzde 23 pazar payı ile Apple bulunuyor. Kısacası ülkenin akıllı telefon pazarının yüzde 50'sine hakim olan iki marka da yaptırımlara katılmış oldu.

Sadece teknoloji şirketlerinin değil nakliye şirketlerinin de Rusya'ya yaptırımlar uyguladığını da hatırlatalım. Güney Kore merkezli nakliye şirketi Hyundai Merchant Marine de yaptırımlara katılacak geçtiğimiz hafta St. Petersburg'a yapılan kargo hizmetlerini durdurdu. Bu durum Samsung, LG ve Hyundai gibi Güney Kore merkezli şirketlerin Rusya'ya ürün göndermesini de engellemiş oldu.

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz Cuma günü, Ukrayna başbakan yardımcısı ve dijital dönüşüm bakanı Mykhailo Fedorov, Samsung'un başkan yardımcısı Han Jong-hee'ye bir mektup göndererek Samsung'un Rusya yaptırımlarına katılması çağrısında bulunmuştu. Fedorov gönderilen mektup şu an için işe yaramış görünüyor. Son olarak Samsung'un Ukrayna'ya 1 milyon doları tüketici ürünleri olmak üzere toplamda 6 milyon dolar yardım yapacağını da ekleyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.