Otizmi teşhis etmeye odaklanan EarliTec Dx, 19,5 milyon dolar aldı

Atlanta merkezli girişim şirket, erken aşamada gelişimsel bozuklukları tespit ediyor. Otizm hastalığına odaklanıyor. Şirketin hedef kitlesi çocuklar...
Otizmi teşhis etmeye odaklanan EarliTec Dx, 19,5 milyon dolar aldı

Otizm teşhisi konulan kişi sayısı günden güne artıyor. Bu gelişimsel bozukluk, ilk 3 yaşta başlıyor. Kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması olarak tarif ediliyor. Dünya genelinde her 44 çocuktan birine otizm teşhisi konuluyor. Bir taraftan otizmin tanısı basit testlerle ortaya konulabiliyor. 

Bugün edindiğimiz bilgilere göre; otizmi teşhis etmeye odaklanan EarliTec Dx, 19,5 milyon dolar aldı. Georgia Research Alliance'ın (GRA) katılımıyla Bernie Marcus liderliğinde gerçekleşti. Yeni gelen yatırım, şirketin Ar-Ge süreçlerinde kullanılacak.

Atlanta merkezli girişim şirket, erken aşamada gelişimsel bozuklukları tespit ediyor. Otizm hastalığına odaklanıyor. Şirketin hedef kitlesi çocuklar... Geliştirdikleri araç, göz hareketleri ve davranışlarını analiz ediyor. Çünkü otizmli birey, genel olarak göz teması kurmakta zorluk çekiyor.

Bu yüzden girişim, bu gelişimsel bozukluğunu tespit edebilmek için görüntü izlettiriyor. Bu, kişinin odak noktasını 120 kez değerlendiriyor. Bu değerlendirme sonucu veri tabanında var olan binlerce veriyle karşılaştırılıyor. İlginçtir ki şimdiye kadar video izleyenlerin yüzde 80'nin aynı anda aynı yere odaklandığı tespit edilmiş. 

Bu alanda teknoloji geliştiren şirketler dikkat çekiyor. Haziran ayında Cognoa'nın geliştirdiği yazılım FDA'dan onay almıştı. Bu konuyla. ilgili çalışan bir başka girişim Springtide, 18.1 milyon dolar yatırım aldı. Diğer taraftan çocukların duygularını düzenlemelerine yardımcı olmak için geliştirilen video oyun platformu Mightier, 2020'nin Mart ayında piyasaya sürüldü.

Türkiye'de bu konunun üzerine giden girişimler bulunuyor. Otsimo da bunlardan biri. Otizmli çocukların eğitimine odaklanan bir mobil eğitim platformu olarak karşımıza çıkan şirket, iki sene önce Teknasyon'un dahil olduğu yatırım turundan 1,2 milyon lira yatırım almıştı.  

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.