E-ticarette sırada ne var?

Oturum, Webrazzi kurucusu ve CEO'su Arda Kutsal moderatörlüğünde Inveon Kurucu ve Yönetici Ortağı Yomi Kastro ve Supplementler Kurucusu Jack Ojalvo katılımıyla gerçekleşti.
E-ticarette sırada ne var?

Webrazzi E-Ticaret 2022, "E-ticarette sırada ne var?" oturumuyla son sürat devam ediyor. Oturum, Webrazzi kurucusu ve CEO'su Arda Kutsal moderatörlüğünde Inveon Kurucu ve Yönetici Ortağı Yomi Kastro ve Supplementler Kurucusu Jack Ojalvo katılımıyla gerçekleşti.

Arda Kutsal oturuma "Pazaryeri ve perakende dengesi neye dönüşecek? Buna bağlı olarak gelecek nasıl şekillenecek? sorusu ile başladı. Yomi Kastro, e-ticaretin dengesini takip etmek için ana kanalların dengesinin nasıl değiştiğini görmenin önemli olduğunu belirtti. Kastro, bugün e-ticaretin yüzde 70'nin pazaryerleri, yüzde 30'ununda doğrudan kanallar üzerinden döndüğünü ifade etti. Yüzde 70'e pandeminin etkisiyle hızla gelindiğini sözlerine ekledi.

Asıl sorulması gereken şeyin pazar yerlerinin geleceğinin nasıl değişeceği sorusu olduğunu kaydetti ve sözlerine şöyle devam etti: "Pazar yerleri zirveyi gördü. Artık buradan düşüşe geçecek. Bütün dünyada rekabet eden kurumlar, pazar yerlerine yönelik proaktif düzenlemelerle iç dengeleri oluşturmaya çalışıyor. Bu noktada marka sahipleri kısa vadeli kar ciro yerine uzun vadede doğrudan tüketiciye erişmenin önemini kavradı. Bir taraftan yeni kanallar çıkıyor. Bu nedenlerden ötürü yüzde 70'lik oranın yüzde 50'ye düşeceğini düşünüyorum."

"M2M e-ticarette kuralları yeniden belirleyecek"

Jack Ojalvo, bu konuyla ilgili regülasyonların gelmesi gerektiğine inandığını söyledi. Buna paralel olarak pazar yerlerinin büyüyeceğini düşündüğünü kaydetti. Bir taraftan yeni dönemde pazar yeri kavramının nasıl tanımlanması gerektiği konusuna dikkat çekti. D2C konusuna büyük markaların girmesi gerektiğini kaydetti ve sözlerine şöyle devam etti: "Şu an yeni yeni çıkan markaların D2C'ye gireceklerini düşünüyorum. Çünkü onlar da risklerini bölmek isteyecek. Bu yüzden belli bir noktadan sonra pazar yerlerlerini düşüşe geçeceğine inanıyorum."

Kastro, konuşmanın arasına girerek dijital dünyanın geleceğinin son kullanıcıya ulaşabilme kabiliyetinde yattığını ifade etti. Bunun da her geçen gün daha zor ve pahalı olduğuna dikkat çekti. SuperApp dalgasının gelme sebebinin de bu olduğunu sözlerine ekledi. 

Oturumun ikinci yarısı Arda Kutsal'ın iş modelleri anlamında e-ticaret sektörünü neler beklediği sorusuyla başladı. Yomi Kastro, bu soruya paralel olarak Business-to-Business'ın (B2B) yeniden yükseleceğini ifade etti. Bu kavram yeniden tanımlanacağını söyledi. Bir taraftan 'machine-to-machine' (M2M)'in kendisini çok heyecanlandırdığını belirtti.

Ojalvo ise M2M'in e-ticarette kuralları yeniden belirleneceğini söyledi. Bu geçişin parça parça olacağına inandığını kaydetti. Bir taraftan creator ekonominin büyüyeceğini düşündüğünü ve bu konuyla ilgilendiğini belirtti. Bu konuyla sosyal medya şirketlerinin de ilgileneceğini kaydetti. Farklı formatlar çıkacağını ve yeni bir ekonomi yaratılacağına değindi.

Bu noktada Kastro, metaverse'in geleceği ve NFT'nin neden popüler olduğu konusu hakkında görüşlerini belirtti. Kutsal, yeni iş modelleri hayata geçirildiğinde pazar yerlerinde kaosun gündeme gelebileceğini kaydetti. Jack Ojalvo ise bu kavramların amacından saptığını söyleyerek alternatif gerçekliğin insanları korkutabileceğini sözlerine ekledi. 

Yorumlar
  1. İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    Yorum Yazmak için Giriş Yap
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.