E-ticaretteki payı her geçen gün artan e-ihracata dair merak edilenleri Webrazzi E-ticaret 2022'de konuşacağız

Webrazzi E-ticaret 2022'de, e-ihracata dair merak edilen birçok konuyu birbirinden değerli konuklarıyla gündemimize taşıyacağız.
E-ticaretteki payı her geçen gün artan e-ihracata dair merak edilenleri Webrazzi E-ticaret 2022'de konuşacağız

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'nde (ETBİS) yer alan bilgilere göre 2021'in ilk 6 ayında diğer ülkelerin ülkemizdeki e-ticaret sitelerinden yaptığı harcamalar 6.92 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu dönemde e-ihracatın toplam e-ticaretteki payı ise yüzde 4.3 oranındaydı.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Emre Ekmekçi, e-ihracatın dünya ortalamasında toplam ihracatın içinde yüzde 4’lere yaklaştığını; Türkiye’de ise bu rakamın yüzde 0,6 ila 0,7’lerde bulunduğunu söylüyor.  Aslında ülkemizde son dönemde e-ticaret siteleri e-ihracata olan talep nedeniyle bu alanda bazı aksiyonlar aldı. Yine Emre Ekmekçi'nin paylaştığı bilgilere göre ülkemizde e-ihracatta öne çıkan kategoriler ise giyim, ayakkabı, aksesuar, mücevher, saat, elektronik gibi yükte hafif pahada ağır ürünler oldu. 

Her ne kadar Türkiye e-ihracat konusunda atağa geçmiş olsa da geçtiğimiz günlerde TÜSİAD ve Deloitte Digital iş birliği ile hazırlana e-Ticaret Raporu'na göre hala alınması bir yol var. Bu rapora göre Çin'in sınır ötesi e-ticaret işlemlerinde 2020 yılında 261 milyar dolar ile birinci olurken, onu sırasıyla ABD, İngiltere ve Almanya'nın izlediğini görüyoruz. Raporda Türkiye'nin e-ihracatı artırması için yapması gerekenler de belirtiliyor. E-ihracat stratejisi, gümrük süreçleri ve mevzuat, tebliğ iyileştirmeleri, lojistik ve taşıma konularında atılabilecek adımlar, markalaşma üzerine çalışmalar ve dijital pazarlamanın önemi, organizasyon yapısı ve müşteri deneyimine odaklanma ise bu gerekliliklerin başında geliyor.

Biz de Webrazzi E-ticaret 2022'de, e-ihracata dair merak edilen birçok konuyu birbirinden değerli konuklarıyla gündemimize taşıyacağız.

Globizi Kurucu Ortağı ve CEO'su Cüneyt Erpolat, "B2B e-ticarette yeni iş birliği modelleri" adlı sunumunda işletmeden işletmeye iş modellerindeki yeni iş birliklerini, bu alanda nasıl aksiyon alınabileceğini öğrenirken; Navlungo'nun Kurucu Ortağı İsa Korkmaz'ın "E-ihracatta kargo maliyetlerini düşürmenin yolları" adlı sunumunda, e-ihracatta lojistiğe dair merak edilenleri dinleme fırsatı yakalayacağız. Bu noktada küresel e-ticaret lojistik pazarının 2020'de yüzde 27.3 oranında büyüdüğünü ve bu pazarın 2020-2025 yılları arasında yüzde 8.6 oranında birleşik büyüme göstermesinin beklendiğini de hatırlatmadan geçmeyelim. 

AliExpress Türkiye'de Global Consumer & Markets, Turkey & MENA Country Manager görevindeki Yaman Alpata ise "Gelişen Pazarlar ve Sınırötesi E-Ticarette 2022 Trendleri" sunumuyla e-ihracata daha geniş bir perspektiften bakacak ve bizi bu alanda ilerleyen dönemde neler beklediğini katılımcılarla paylaşacak. 

Webrazzi E-ticaret 2022'de tek gündemimiz tabii ki e-ihracat olmayacak; Türkiye'de ve dünyada e-ticaretin bugünü ile geleceğini, e-ticarette değer yaratmanın bağlantısal yollarını, e-ticarette yeni dönemin ajandasını, işletmeler için ödeme kuruluşu ile çalışmanın avantajlarını ve çok daha fazlasını konuşacağız.

Webrazzi E-ticaret 2022, 16 Şubat'ta, Wyndham Grand İstanbul Levent'te yüz yüze bir şekilde gerçekleşecek. Konferansımızın konuşmacılarına ve programına buradan ulaşabilir, konferansa katılım için buradan bilet alabilirsiniz.

16 Şubat'ta görüşmek üzere!

SPONSORLAR

Elmas Sponsor

Platin Sponsor

Altın Sponsor

 

Gümüş Sponsorlar

 

 

  

Veri Sponsoru

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.