LooksRare: 10 milyar dolarlık satış hacmiyle dikkat çeken NFT pazar yeri

Ocak ayında toplam NFT satış hacmi 15 milyar doları geçerken, 10 milyar dolarlık satış hacmi ile Opensea'yi geride bırakan pazar yeri LooksRare ise NFT dünyasının yeni yıldızı olmuştu. LooksRare'in detaylarına ve başarısının sırrına gelin birlikte bakalım. 
LooksRare: 10 milyar dolarlık satış hacmiyle dikkat çeken NFT pazar yeri

OpenSea'deki NFT'lerin toplam alım satım hacmi 4.5 milyar dolara ulaştığını size aktarmıştık. Ocak ayında toplam NFT satış hacmi ise 15 milyar doları geçerken, 10 milyar dolarlık satış hacmi ile Opensea'yi geride bırakan pazar yeri LooksRare ise NFT dünyasının yeni yıldızı olmuştu. LooksRare'in detaylarına ve başarısının sırrına gelin birlikte bakalım. 

Topluluk odaklı NFT pazar yeri

Topluluk odaklı bir NFT pazar yeri olarak öne çıkıyor. LooksRare, platforma katılan koleksiyonerler, üreticiler ve al-sat yapan kişilere ödüller dağıtıyor. Pazar yerinde NFT alan ya da satan herkes, Looks token kazanıyor. Ayrıca al-sat esnasında ödenen komisyon ücretlerinin tamamı Looks token sahiplerine gidiyor. LooksRare'in üreticilere satış anında telif ödemesi yaptığını da belirtelim. 

LooksRare'in teknolojisi

LooksRare'in akıllı sözleşmeleri yürütme kapsamını açıkça tanımlayan standart imzalardan güç alıyor. LooksRare kontratlarının yeni özelliklerin zaman içinde kullanıma sunulmasını sağlayan modüler bir sistemin içinde özel olarak oluşturduğunu belirtelim. Girişim, bu sistemi güvenlikten ödün vermeden kurguladığını da belirtiyor. 

Yeni özellikler

Zaman içinde yeni özelliklerin kullanıma sunulabilmesi, LooksRare'in önümüzdeki dönemde yayına alacağı yeni özellikleri de beraberinde getiriyor. Girişim, Koleksiyon teklifleri (Collection Offer),Nitelik teklifleri (trait offer) ve çoklu iptal (Multi-cancellation) özelliklerimi yayına almayı planlıyor. 

Koleksiyon teklifleri, belli bir koleksiyondaki tüm NFT'lere teklif vermeyi sağlayacak. Niletik teklifleri ise bir koleksiyonda belli bir özelliğe sajhip NFT'yi satın almak üzere teklif vermenizi sağlayacak. Örneğin Bored Ape Yatch Club koleksiyonunda sadece altın renkli kürke sahip olan maymunlara teklif verebileceksiniz. Çoklu iptal özelliğiyle tek bir işlemde birden fazla açık emri iptal edebileceğinizi de ekleyelim. 

 EIP-712 ve ERC-2981 standartlarını destekleyen LooksRare, platfromunda ETH ölçeklenme çözümlerini de önceliklendiriyor. 

Tokenomics 

1 milyar Looks tokenının yüzde 12'si yani 120 milyonu airdrop ile kullanıcılara dağıtılıyor. Yüzde 18.9'u token sahiplerine verilen ödüllere ayrılırken, yüzde 44.1'i al-sat işlemlerini yapanlara ödül olarak veriliyor. Bu arada kurucu ekibinde platformdaki Looks token'ın yüzde 10'una sahip olduğunu belirtelim.

Airdrop koşulları 

Bu arada Airdrop ile oken sahibi olmak için belli kriterleri sağlamanız gerekiyor. 6 aylık br süre zarfında OpenSea'de 3 ETH ve daha fazla NFT alım-satımı hacmine sahip olan kullanıcılar Looks tokenını Airdrop ile edinebilir. Bu arada söz konusu 6 aylık sürecin 16 Haziran 2021 ile 16 Aralık 2021'i kapsadığını ekleyelim. LooksRare'de ERC-721 veya ERC-1155 NFT'lerin satıi için listedikten sonra token kazanabilirsiniz. Ancak öncesinde cüzdanınızla looksrare.org adresine bağlanarak token sahiplenmeye ygun olup olmadığınız kontrol etmenizde fayda var. 

Bu arada sahip olduğunuz ETH hacmine göre sahipleneceğiniz token miktarının artış göstereceğini ekleyelm. 

LooksRare Ekibi

Operasyonunu şu an için 12 kişilik bir ekiple yürüten LooksRare, ekip üyelerinin isim ve fotoğraflarını NFT dünyasına uygun bir şekilde takma isimler ve NFT eserler ile donatmış durumda. Ekipte iki kurucu ortağın yanı sıre 4 Back-end mühendisi, 2 Frontend mühendisi 1 solidity mühendisi yer alıyor. 2 yönetici üyenin yer aldığı ekipte ürün yöneticisi, topluluk ve pazarlama, tasarım rollerinde birer kişi bulunuyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.