Küçük işletmeler ve freelance çalışanlar için finans platformu: Norma

Küçük işletmeler, şahıs şirketleri, serbest meslek sahipleri ve freelancerlar için yeni bir finans deneyimi sunmayı hedefleyen Norma, 2021 yılının Mart ayında kuruldu.
Küçük işletmeler ve freelance çalışanlar için finans platformu: Norma

Küçük işletmelere ve freelance çalışanlara özel yerli finans platformu olarak hizmet sunan Norma'nın Global Founders Capital, Fibabank yatırım fonu Finberg ve Hanzade Doğan’ın Londra’da kurduğu teknoloji yatırımları platformu D4 Ventures'tan 2 milyon dolar yatırım aldığını geçtiğimiz Aralık ayında sizlere aktarmıştık.

2021 yılının Mart ayında kurulan Norma'nın kurucu ortakları arasında ise Hakan Gonca, Serkan Kocaman ve Erbil Eren yer alıyor. Şu an için 30 kişilik bir ekip ile yönetilen Norma, yaklaşık 9 aydır ürün geliştirme sürecine devam ediyor. Sadece kullanıcıların bankacılık ihtiyaçlarına değil, bütün finansal süreçlerine çözüm odaklı yaklaşan bir platform olarak geliştirilen Norma, odağına freelancerlar, serbest meslek sahipleri ve mikro işletmeleri alıyor.

Küçük işletmeler, şahıs şirketleri, serbest meslek sahipleri ve freelancerlar için yeni bir finans deneyimi sunmayı hedefleyen Norma, kurumsal hesap, finansal servisler ve bunlarla entegre çalışan ön-muhasebe, iş yönetimi ve finansal danışmanlık hizmetlerini tek bir platformda topluyor.

Norma'nın Şubat ayının ilk haftası itibarıyla ön talep alınan üyelerin kullanımına açıldığını da ekleyelim. İki hafta içinde 1000'den fazla ön kayıt alan Norma, bizimle paylaşılan bilgilere göre 2022 yılının sonunda aylık işlem hacminin 250 milyon TL'yi geçmesini ve 50 bin işletmeye ulaşmayı da hedefliyor.

Norma, kullanıcılarına sunduğu hizmetleri ücretsiz ve birbirine entegre olarak sunarak üyelik, ödeme ve entegrasyon gerektirmeyen bir deneyim geliştirerek rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi planlıyor. Norma'nın en önemli hedefi ise üyelerinin zaman ve para harcadığı süreçleri azaltarak onların kendi işlerini kurmak, yönetmek ve büyütmek için harcadığı süreçlere odaklanmalarını sağlamak.

Para transferi ve hesap açılışı gibi işlemlerin Norma’da ücretsiz olarak yapıldığını da ekleyelim. Hesap hareketlerini ve ön muhasebe işlemlerini tek platformdan yönetebilen kullanıcılar, ihtiyaç halinde finansal danışmanlık hizmetlerinden de faydalanabilirler.

Basit finansal hizmetler ve ön muhasebe işlemlerini ücretsiz olarak sunan Norma, değerli finansal hizmetler ve geliştireceği pazar yeri üzerinden bir gelir modeli kurgulamış durumda. Norma, Workup Girişimcilik Programı'nın 9'uncu döneminde yer alan 11 girişim arasında da yer alıyor.

2022 yılı içinde Türkiye’nin ardından öncelikle Doğu ve Orta Avrupa ülkeleri başta olmak üzere global pazarlara açmak da isteyen Norma, yapacağı geliştirmelerin ardından 2022’nin ikinci yarısından önce global açılımını tamamlamayı hedefliyor. Son olarak Norma'nın söz konusu global açılım için ilerleyen dönemlerde yeni bir yatırım almayı hedeflediğini de belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.