Meta'dan yapay zeka odaklı süper bilgisayar: AI Research SuperCluster

Süper bilgisayarlar konusunda söz sahibi olmak isteyen firmalar arasında yer alan Meta, AI Research SuperCluster isimli yeni süper bilgisayarını tanıttı.
Meta'dan yapay zeka odaklı süper bilgisayar: AI Research SuperCluster

Geçtiğimiz dönemlerde süper bilgisayar konseptini ve teknoloji dünyasının önemli oyuncularının bu konuda attıkları adımları pek çok kez sizlere aktarmıştık. Süper bilgisayarlar konusunda söz sahibi olmak isteyen firmalar arasında yer alan Meta, yeni süper bilgisayarını tanıttı.

Meta (eski adıyla Facebook) tarafından tanıtılan AI Research SuperCluster (RSC) isimli süper bilgisayarın dünyanın en hızlı 10 süper bilgisayarından biri olması bekleniyor. Meta'nın iddialarına göre ise AI Research SuperCluster, önümüzdeki aylarda dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olacak.

Meta tarafından aktarılan bilgilere göre AI Research SuperCluster (RSC), şirketin yeni ve daha iyi yapay zeka modelleri oluşturmasına, yüzlerce farklı dilde çalışmasına, yeni artırılmış gerçeklik araçları geliştirmesine ve daha pek çok konuda şirkete yardımcı olacak.

AI Research SuperCluster (RSC) süper bilgisayarının yeni nesil yapay zekayı geliştirmesi hedefleniyor. AI Research SuperCluster projesinin henüz tamamlanmadığını fakat süper bilgisayarın kısmen çalışır durumda olduğunu da ekleyelim. 

Mark Zuckerberg'in Facebook'un yeni vizyonunu "Gerçeğe yakın bir sanal dünya inşa etmek" olarak açıkladığını ve şirketin adını Meta olarak değiştirdiğini geçtiğimiz aylarda sizlere aktarmıştık. Gerçeğe yakın dünya ise metaverse ile karşımıza çıkacak.

Tam da bu noktada devreye giren AI Research SuperCluster (RSC), Meta'nın gelecekte metaverse oluşturmak için kullanacağı bir araç haline de gelecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.