Avrupa Parlamentosu, bazı hedefli reklamları yasaklamak için kolları sıvadı

Avrupa Parlamentosu, Dijital Hizmetler Yasası'nda yapılan değişikliklere ilişkin genel kurul oylaması sırasında davranışsal reklamcılıkla ilgili alınması planlanan önlemleri destekledi.
Avrupa Parlamentosu, bazı hedefli reklamları yasaklamak için kolları sıvadı

Avrupa Parlamentosu, Dijital Hizmetler Yasası'nda yapılan değişikliklere ilişkin genel kurul oylaması sırasında davranışsal reklamcılıkla ilgili alınması planlanan önlemleri destekledi. Avrupa Parlamentosu, istilacı hedefli reklam uygulamalarını engellemeyi amaçlayan yasa tasarısının ilk taslağını onayladı. Parlamento, taslağı 530 kabul, 78 red ile kabul ederken 80 kişi oylamaya katılmadı.

İlk olarak 2020'de uygulamaya konulan Dijital Hizmetler Yasası (Digital Services Act), Google, Amazon ve Meta'ya ait Facebook gibi platformların hedeflenen reklamlar için cinsel yönelim, ırk ve din gibi hassas bilgileri kullanmasını engelleyecek. Hatta bu kapsamda kullanıcılara kendilerini izlemeyi kolayca devre dışı bırakma yetkisi verilecek. Platformlara, nefret söylemi veya sahte ürünler de dahil olmak üzere yasa dışı içerik ve ürünleri online olarak kaldırmaları için baskı yapılacak.

Değişiklik, platformların verileri devretmeyi reddetmek veya kabul etmek için izin akışlarında parite sunmasını gerektiriyor. Bu değişiklik ayrıca, bir kullanıcının profil oluşturmayı reddetmesi durumunda hizmete erişmek için onlara adil ve makul diğer seçeneklerin verilmesi gerektiğini söylüyor.

Parlamento daha önceki bir oylamada da yaşı küçük olanların profilinin çıkarılmasına yönelik bir yasağı ve reklam hedefleme için özel kategori verilerinin kullanımına ilişkin sınırlamaları, bir başka dijital mevzuat taslağı olan Dijital Piyasalar Yasası'na (Digital Markets Act) eklenecek şekilde desteklemişti. Bu yasa sadece sosyal mecralar için geçerliyken Dijital Hizmetler Yasası'nda kapsam biraz daha genişletiliyor. 

Bu yasaya göre eğer şirketler belirtilen kurallara uymazsa, yani bu politikaları ihlal ederse global gelirinin yüzde altısına kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek. 

Hem DSA (Dijital Hizmetler Yasası) hem de DMA (Dijital Piyasalar Yasası) ile ilgili detaylara buradan göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.