Getir'in n11.com'a ortak olması ile ilgili merak edilen finansal detaylar

Getir'in n11.com'a ortak olması ve yatırım süreci ile ilgili detaylara ulaştık. Edindiğimiz bilgilere göre Getir, n11.com'a ortak olmak için şirkete 50 milyon dolar yatırım yaptı.
Getir'in n11.com'a ortak olması ile ilgili merak edilen finansal detaylar

Getir ve n11.com arasındaki yatırım süreci tamamlandığını ve Getir, n11.com'un ortağı olarak şirketin hissedarları arasına katıldığını geçtiğimiz haftalarda sizlere aktarmıştık. Getir'in n11.com'a ne kadar yatırım yaptığı veya şirketin yüzde kaç hissesine sahip olduğu ile ilgili detaylar ise paylaşılmamıştı.

Getir'den n11.com'a 50 milyon dolar yatırım

Getir'in n11.com'a ortak olması ve yatırım süreci ile ilgili detaylara ulaştık. Edindiğimiz bilgilere göre Getir, n11.com'a ortak olabilmek için şirkete 50 milyon dolar yatırım yaptı.

Söz konusu yatırımın dolar kuru olarak yaklaşık 13,75 TL üzerinden gerçekleştiğini de ekleyelim. Kısacası Getir, n11.com'a TL bazında 687 milyon 630 bin TL yatırım yapmış oldu. Edindiğimiz bir diğer önemli bilgi ise şirketin ortaklık yapısı ile ilgili. 

n11.com hisselerinin yüzde 33,3'ü Getir'in oldu

Gerçekleşen 50 milyon dolarlık yatırımın ardından ise Getir, n11.com'un yüzde 33,3 hissesinin sahibi oldu. Hatırlatmak gerekirse Getir yatırımının öncesinde n11.com'un iki hissedarı bulunuyordu. Şirketin hissedarları konumunda bulunan Güney Kore merkezli SK planet ve Doğuş Holding'in hisseleri ise eşitti.

Getir'in n11.com ortakları arasına katılması ile birlikte her 3 şirketin de hisseleri yüzde 33,3 oldu. Kısacası n11.com'un şu an için 3 eşit ortağı bulunuyor. Getir'in n11.com'un yüzde 33,3'ü için 50 milyon dolar yatırım yaptığını yukarıda sizlerle paylaşmıştık.

n11.com'un yatırım turundaki değerlemesi 150 milyon dolar

Şirketin 3'te 1'i için 50 milyon dolar ödendiğini göz önüne aldığımızda ülkemizin en önemli e-ticaret çözümleri arasında yer alan n11.com'un şirket değerlemesinin 150 milyon dolar olduğunu söyleyebiliriz. Anlaşma dahilinde yaklaşık 13.75'ten yapılan Dolar/TL değerinden hesapladığımızda ise n11.com'un değerlemesinin 2 milyar TL civarında olduğunu görüyoruz.

Hissedarları arasına Getir'i katan n11.com'un halka arz gerçekleştirmeye hazırlandığını ve sürecin resmen başladığını da geçtiğimiz Mayıs ayında sizlere aktarmıştık. Burada yaklaşık yüzde 15'lik kısmı halka açmayı bekleyen n11.com, Getir'in ortaklığı söz konusu olunca bu oranı artırmış görünüyor. Stratejik olarak öneminin dahilinde eşit hisse dağılımı ve yönetim kurul hakkının geldiğini söylememiz yanlış olmaz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.