Elon Musk Mars yerleşimi için yeterli insan kaynağı bulamayabilir

Doğum oranı düşüşüne dikkat çeken Elon Musk "Dünya için yeteri kadar insan yoksa, Mars'ta yaşamak için kesinlikle yeteri kadar insan olmayacak" yorumunu paylaştı. 
Elon Musk Mars yerleşimi için yeterli insan kaynağı bulamayabilir

Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk, Lex Fridman ile yaptığı röportajda SpaceX'in 10 yıl içinde insanları kızıl gezegen Mars'a indireceğini açıklamıştı. Yıllar içinde hedefine ulaşmak için kararlı adımlarla ilerleyen Musk, dünyanın problemlerini şimdiden Mars planları ile ilişkilendiriyor. 

Vizyoner iş adamı dün attığı tweet ile bir kez daha dünyada yaşanan doğum oranı düşüşüne dikkat çekti. Yıllar içinde pek çok kez doğum oranlarının düşmesini bir problem olarak değerlendiren Musk, dün paylaştığı tweette "Popülasyon çöküşü hakkında çok daha fazla endişe duymalıyız" dedi. BM öngörülerinin tamamen saçmalık olduğunu savunan Elon Musk, takipçilerinden sadece geçen seneki doğumları, yaşam beklentisiyle çarpmalarını istedi. Bu durumun tersine çevrilmediği sürece en iyi olasılığı temsil ettiğini sözlerine ekledi. 

Elon Musk ayrıca eğer Dünya için yeteri kadar insan yoksa, Mars'ta yaşamak için kesinlikle yeteri kadar insan olmayacak yorumunu paylaştı. 

Musk bunlara ek olarak doğum oranlarına dair NPR ve BBC'den 2 farklı makale paylaştı. Makalelerden ilki ABD'de 2020 yılında doğrum oranlarının yüzde 4 düştüğünü belirtiyor. Bir diğeri ise dünya doğurganlık oranlarının dudak uçuklatan bir düşüş yaşayacağını aktarıyor

Elon Musk'ın Mars'a yaklaşık bin Starship uzay aracı göndererek, bir milyon insanın yaşadığı sürdürülebilir bir şehir inşa etmeyi planladığını belirtelim

Aslına bakarsanız, nüfusun azalması pek çok yayın tarafından gezegen için olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Zira kaynaklarımız kısıtlı ve nüfusun azalması bu kısıtılı kaynakları verimli bir şekilde kullanmamızı sağlayabilir. Elon Musk'a yorum bırakan takipçilerden biri bunu neden kötü bir gelişme olarak yorumladığını sorduğunda bir başka takipçi şöyle yanıtlıyor:

Azalan nüfus ve artan yaşam beklentisi ile vatandaşların çok büyük bir kısmı yaşlı ve emekli olacak. 1960 yılında sosyal sigortadan faydalanan her bir emekli karşılığında 5.1 çalışan vardı. Şimdi bu oran 2.7'ye düşmüş durumda. 

Bu takipçinin kullandığı verileri ABD sosyal güvenlik kurumunun yayınladığı tablo ile doğrulamak mümkün. Kısacası problemin, çevresel değil ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. 

Halihazırda kurgulanan ekonomik düzen, gelecekte daha büyük krizlere yol açabilir. Ancak robotlar, yapay zeka, makine öğrenimi ve robotik süreç otomasyonunun manuel işlerin büyük bir kısmına göz diktiğini düşünürsek, bebek yapmak yerine ekonomik yapıyı değiştirmek uzun vadede daha çevreci bir çözüm olarak öne çıkıyor. Bana kalırsa, görev bazlı çalışma ve ödemelerin, kurumsal yetenek gelişimi programlarının ve vatandaşlık maaşı gibi yaklaşımların çıkış noktası da bu. 

Öte yandan dünyadaki problemleri çözmenin Elon Musk'ın Mars projesi üzerinden gelir elde etmesini kısıtlayacağı açık. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.