Apple ve Google, tekelleşme karşıtı yasa tasarılarının teknoloji endüstrisine zarar verebileceğini düşünüyor

Teknoloji dünyasının en önemli firmaları arasında yer alan Apple ve Google, yaptıkları farklı paylaşımlar ile birlikte ABD senatosunu hazırlanan antitröst tasarısı ile ilgili dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Apple ve Google, tekelleşme karşıtı yasa tasarılarının teknoloji endüstrisine zarar verebileceğini düşünüyor

Geçtiğimiz yıllarda ABD'de gerçekleşen antitröst yani tekelleşme karşıtı çalışmaları ile ilgili bilgileri sizlere aktarmıştık. ABD senatosunda görüşülmek üzere "American Innovation and Choice Online Act" ve "Open App Markets Act" isimli iki yasa tasarısı hazırlandı.

Teknoloji dünyasının en önemli firmaları arasında yer alan Apple ve Google, yaptıkları farklı paylaşımlar ile birlikte ABD senatosunu hazırlanan antitröst tasarısı ile ilgili dikkatli olmaları konusunda uyardı. Apple tarafından yapılan açıklamalara göre hazırlanan antitröst tasarıları genel anlamda hem teknoloji endüstri hem de iPhone ve iPad kullanıcılarının güvenliğini tehdit ediyor. 

Bildiğiniz üzere iPhone ve iPad kullanıcıları şu an için sadece Apple'ın uygulama mağazası olan App Store üzerinden cihazlarına uygulama yükleyebiliyor. Bu durumu bir tekelleşme olarak gören "Open App Markets Act" tasarısı senatodan geçmesi halinde kullanıcılar App Store dışından da telefon ve tabletlerine uygulama yükleyebilecekler.

Apple tarafından açıklanan bilgilere göre bu durum, iPhone ve iPad kullanıcılarının güvenlikleri konusunda tehdit oluşturuyor. Bu tehdidin ana nedeni ise kullanıcıların Apple tarafından denetlenmemiş uygulamaları akıllı telefon ve tabletlerine yükleyebilecek olması. 

Hatırlatmak gerekirse Android kısmında bu durum zaten mevcut. Android kullanıcılarına herhangi bir uygulama mağazasından telefonlarına uygulama yükleyebiliyor. Tam da bu durum nedeniyle iOS, Android platformuna oranla çok daha güvenli bir işletim sistemi.  

Apple'ın ardından benzer bir açıklama da Android işletim sisteminin sahibi olan Google tarafından geldi. Servisleri için sundukları güvenlik çözümleri ile milyarlarca kullanıcıyı siber saldırılardan koruduklarını belirten Google, yasa tasarılarının teknoloji dünyası için kötü bir durum yaratabileceğini paylaştı. ABD senatosunda görüşülecek olan yasa tasarıları ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.