Dikey tarım girişimi Vertical Future, 21 milyon sterlin yatırım aldı

Londra merkezli Vertical Future'un yatırım turuna Pula Investments, Gregory Nasmyth, Nickleby Capital, Dyfan Investment katıldı.
Dikey tarım girişimi Vertical Future, 21 milyon sterlin yatırım aldı

2050 yılına kadar gıda üretiminin yüzde 70 oranında artırılması gerekiyor. Bunun da yolunun tarımsal Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesinden geçiyor. Bu yüzden bu alana yapılan yatırımlar önem taşıyor. Geçtiğimiz aylarda iki agrotech şirketinin yatırım haberi gündeme gelmişti.

Berlin merkezli dikey tarım girişimi Infarm, D serisi yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım aldığını ve yatırım turuna Qatar Investment Authority dahil olmak üzere mevcut ve yeni yatırımcılar katıldığını yazmıştık. Değeri 1 milyar doları geçen şirketin gelen yatırımı yeni pazarlara girmek için kullanacağını söylemiştik

Ardından gerçek zamanlı toprak analizi yapmaya odaklanan Stenon A serisi yatırım turunda 20 milyon dolar yatırım almıştı. Yatırım turuna şirketin mevcut yatırımcılarının yanı sıra Founders Fund, The Production Board, Cherry Ventures ve Atlantic Labs katılmıştı.

Bugün sektörde yeni bir yatırım haberi daha gündeme geldi. Tech,eu'nun haberine göre Londra merkezli  agrotech şirketi Vertical Future, Seri A yatırım turunda 21 milyon sterlin yatırım aldı. Pula Investments, Gregory Nasmyth, Nickleby Capital, Dyfan Investment katıldı. Şirketin ikinci en büyük hissedarı olan SFC Capital de tura dahil edildi.

Şirketin toplam yatırım miktarı 26,1 milyon sterlin'e çıktı. Bu, Avrupa'da son dönemde bu alanda yapılan en büyük yatırım turu olarak nitelendiriliyor. Yeni yatırım şirketin İK, Ar-Ge ve üretim alanlarını geliştirmek için kullanılacak.

Vertical Future, 2016 yılında kuruldu. Jamie Burrows ve Marie-Alexandrine Burrows tarafından faaliyete geçirildi. Dikey tarıma odaklanan şirket, bu alanda donanım ve yazılım programları geliştiriyor. Dikey tarım ile tanımlanan şey, alında kapalı bir alanda, güneşe veya toprağa ihtiyaç duyulmadan yapılan yenilikçi bir yöntem.Ayrıca operasyonel destek ve danışmanlık veriyor. Şirket, aynı zamanda Cambridge Üniversitesi, Loughborough Üniversitesi ve NIAB ile Ar-Ge programı yapıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.