Karbon temizleme kredisi platformu Carbonfuture; 2,8 milyon dolar tohum yatırım aldı

2,8 milyon dolar tohum yatırım turu, etki yatırımcısı Wi Venture ve Übermorgen Ventures tarafından yönetildi. 
Karbon temizleme kredisi platformu Carbonfuture; 2,8 milyon dolar tohum yatırım aldı

Nüfus artışı, sanayileşme, artan şehirleşme ihtiyacı, sera gazlarının kontrolsüz bir biçimde doğaya salınması karbon emisyonu ve sera gazı arttırdığını ifade etmiştik. Şirketlerin 2030 yılına kadar küresel karbon emisyonları yüzde 45 oranında azaltmayı planladığını söylemiştik. Hükûmetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporuna göre artık iklim değişikliği insanlık için kırmızı kod yani acil harekete geçmesi gereken bir konu olarak ön plana çıkıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) da bunun çözümünün bugün piyasada bulunan teknolojiler tarafından geçtiğini iddia ediyor. Dolayısıyla son dönemde bu alanda teknoloji geliştiren şirketler oldukça önemli ve değerli. Bugün edindiğimiz bilgilere göre karbon temizleme kredisi platformu Carbonfuture, 2,8 milyon dolar tohum yatırım aldı. Yatırım turu, etki yatırımcısı Wi Venture ve Übermorgen Ventures tarafından yönetildi. 

Almanya merkezli şirket 2002'de kuruldu. Carbonfuture'ın CEO'su Dr. Hannes Junginger, net sıfır emisyonun çok kolay olmayacağı görüşünde... Ama bunun sektörler arası işbirliği ile kolay yönetilebileceği kanısında. "Şirketler karbon emisyonlarını bizimle dengeleyebilir, karbon emisyonu üzerine geliştirdikleri projeleri başlatmak ve geliştirmek için finansal gelirler ve teşvikler sunuyoruz" diyerek şirketin misyonunu anlatıyor.

Karbon kredisi, Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında 2005’te yürürlüğe giren Kyato protokolünün imzaya açılması ile gündeme geldi. Amaç, iklim değişikliğine neden olan sera gazı salınımı azaltmak. 

Bu, anlaşmaya taraf olan 40 gelişmiş ülkenin sera gazı salınımları için ulusal kotalar belirlemek için yapıldı. Bu ülkeler ile protokolü imzalamamış olan gönüllü ülkeler arasında karbon kredisi alışverişi başladı. Yani emisyon ticareti başlatıldı. Bu kavram temelde her bir ton CO2 eşdeğer sera gazı emisyon sınırılamasını bildirmek için kullanılıyor. Bu krediler Onaylanmış Emisyon Azaltımı (Verified Emission Reduction-VER) olarak tanımlanıyor. 

Bir taraftan geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük karbon yakalama ve depolama tesisi kuruldu. Dünyanın ilk ve en büyük Doğrudan Hava Yakalama (Direct Air Capture – DAC) ve depolama tesisi Ocra, 4000 ton CO2 tutma kapasitesine sahip. Bu endüstrinin 2030 yılında bu endüstrinin 800 milyar dolarlık bir boyuta ulaşması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.