Fransa, maliyet avantajı nedeniyle toplu taşımada elektrikli araçlara yöneliyor

Fransa'nın Montpellier şehir için alınması planlanan hidrojen yakıt hücreli 51 yeni otobüsün satış sözleşmesi iptal edildi. Buna projenin maliyetinin beklenenden yüksek olması neden olarak gösterildi.
Fransa, maliyet avantajı nedeniyle toplu taşımada elektrikli araçlara yöneliyor

Ulaşım küresel iklim krizinin en temel nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ülkelerin sıfır emisyon hedefine paralel olarak hidrojen yakıt hücreli araç geliştirme çalışmaları devam ediyor. Bunun alanı genişliyor. Geçtiğimiz günlerde Fransa'da prototipi piyasaya sürülen hidrojen yakıtla çalışan Mob-ion TGT'nin yaklaşık 250 kilometreye kadar sıfır emisyon vaat ettiğini yazmıştık. Bu alanı destekleyen Fransa'nın 2030 yılına kadar hidrojen çözümü geliştirmek için 7 milyar Euro'dan fazla yatırım yapmayı planladığını ve bunun 2 milyar Euro'su 2022'nin sonuna kadar harcanacağını kaydetmiştik. 

Bugün edindiğimiz bilgilere göre bu konuyla ilgili beklenmedik gelişmeler yaşandı. Fransa'nın Montpellier şehri için alınması planlanan hidrojen yakıt hücreli 51 yeni otobüsün satış sözleşmesi iptal edildi. Buna projenin maliyetinin beklenenden yüksek olması neden olarak gösterildi. Çünkü hidrojenle çalışan otobüslerin elektrik ile çalışan muadillerinden 6 kat daha maliyetli olduğu ortaya konuldu. Yani Fransa'nın da diğer Avrupa ülkeleri gibi elektrikli araçlara yöneleceği konuşulmaya başlandı.

Montpellier Horizon Hydrogen adı verilen projeye göre ilk 21 hidrojen yakıt hücreli otobüsün 2023'te hizmete girmesi bekleniyordu. 2025'te filoya 30 otobüsün daha eklenmesi planlanıyordu. 29 milyon Euro'ya mal olması beklenen proje için evdeki hesap çarşıya uymadı. Yapılan hesaplara göre hidrojen yakıtlı otobüslerin kilometre başına 95 sente mal olduğu belirlendi. Yani bu otobüslerin her birinin toplam maliyeti 150 bin ila 200 bin Euro arasında değişeceği tahmin edildi. 

Hidrojenli araçlar için "benzinli ve elektrikli araçların karışımı" olarak tanımlanıyor. Elektrikli muadilleri gibi bir batarya ile çalışan araçlar, gerekli kuvveti su ve hidrojen moleküllerini çarpıştırarak elektrikten elde ediyor. Bugün Avrupa'da sadece 100 hidrojen istasyonu var. Dolayısıyla maliyetlerin bu kadar yüksek olması hiç şaşırtıcı değil. 

Bu noktada Montpellier Belediye Başkanı Michaël Delafosse, bu teknolojinin umut verici olduğunu söyleyerek yetkililerin operasyonda değil, yatırımda onlara yardım ettiğini söyledi. O da altyapı ve operasyon maliyetlerinin yüksek olduğu düşündüğünü belirtti. Delafosse sözlerine şöyle devam etti: "İşletme değil, yalnızca yatırım maliyetleri dikkate alındı. Proje şimdilik durduruldu. 2030'a bu teknolojinin ne kadar ucuzlayacağına bakacağız."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.