Sentetik veri girişimi MOSTLY AI, 25 milyon dolar yatırım aldı

Avusturya merkezli sentetik veri girişimi MOSTLY AI, Molten Ventures'ın liderliği üstlendiği Seri B yatırım turunda 25 milyon dolar yatırım aldı.
Sentetik veri girişimi MOSTLY AI, 25 milyon dolar yatırım aldı

Avusturya merkezli sentetik veri girişimi MOSTLY AI, Molten Ventures'ın liderliği üstlendiği Seri B yatırım turunda 25 milyon dolar yatırım aldı. Tura yeni yatırımcı Citi Ventures ile mevcut yatırımcılar 42CAP ve Earlybird de katıldı. 

2017 yılında Viyana'da, Klaudius Kalcher, Michael Platzer ve Roland Boubela tarafından hayata geçirilen MOSTLY AI, yapay zeka modeli geliştirme ve yazılım testi için sentetik verilerin oluşturulmasını sağlıyor. Girişim, müşterilerinin veritabanlarına yüksek derecede uygunluk sağlamak için yapay zeka kullanıyor. MOSTLY AI'ın sentetik veri kümeleri, bir şirketin orijinal müşteri verileri kadar gerçek görünüyor, ancak orijinal kişisel veri noktaları olmadan, birçok ayrıntıya sahip oluyor. Böylelikle şirketlerin GDPR gibi gizlilik koruma düzenlemelerine uymasına da yardımcı olunuyor. 

MOSTLY AI, şu anda Kuzey Amerika ve Avrupa'da çok sayıda Fortune 100 listesinde yer alan banka ve sigorta şirketi ile çalışıyor. Bu iş birlikleri ile şirketlerin sentetik verilerden iş değeri elde etmesine yardımcı olma konusunda uzmanlık sunuyor. MOSTLY AI, yazılım testinde sentetik verilerin kullanılması için çok fazla potansiyel görüyor. Bu kullanım durumlarını desteklemek, sentetik verilerin yalnızca veri bilimcileri için değil, aynı zamanda yazılım mühendisleri ve kalite test uzmanları için de erişilebilir olmasını gerektiriyor.

Girişim, aldığı yeni yatırımla ABD'deki ekibini büyütmek, çalışan sayısını 35'ten 65'e çıkarmak istiyor. Daha önceki dönemde sağlık projelerine odaklanmayan MOSTLY AI, şirketin CEO'su Tobias Hann'ın paylaştığı bilgilere göre bu dönemde sağlık alanında da faaliyet göstermeye başlayacak. Hann, bu kapsamda 2022'de bazı pilot projelere başlayacaklarını belirtiyor. 

Alınan yeni yatırımla ve MOSTLY AI'ın artan ABD varlığı ile, artık sentetik veri alanı segmentindeki diğer şirketlerle rekabet etmek için daha fazla kaynağa sahip olacağı dile getiriliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.