Apple, App Store geliştiricilerinin 2021 yılında 60 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurdu

Apple tarafından açıklanan yeni verilere göre iOS geliştiricileri, 2021 yılında App Store'dan toplamda 60 milyar dolar gelir elde etti.
Apple, App Store geliştiricilerinin 2021 yılında 60 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurdu

Hayatımızın değişmez bir parçası haline gelen mobil uygulamalar, geliştiricileri için önemli bir gelir kanalı olmaya devam ediyor. Apple tarafından açıklanan yeni verilere göre iOS geliştiricileri, 2021 yılında App Store'dan toplamda 60 milyar dolar gelir elde etti.

Apple'ın aktardığı bilgiler ışığında geçmişten günümüzde baktığımızda ise iOS geliştiricilerinin App Store üzerinden toplamda 260 milyar dolar gelir elde ettiğini görüyoruz. Hatırlatmak gerekirse Apple'ın uygulama mağazası olan App Store 2008 yılında kullanıma sunulmuştu.

Kısacası iOS için uygulama geliştiren geliştiriciler 2008 ila 2020 yılları arasında toplamda 200 milyar dolar, sadece 2021 yılı içinde ise 60 milyar dolar gelir elde etti. Bu durum elde edilen gelirin yıllar içinde ne kadar arttığını da gözler önüne seriyor.

Paylaşılan bilgilere göre iOS geliştiricilerinin 2020 yılında App Store üzerinden 45 milyar dolar gelir elde etti. 2020 yılından 2021 yılına geçtiğimizde ise uygulama geliştiricilerin App Store'dan elde ettikleri gelirlerde yaklaşık yüzde 34 oranında artış yaşandığını görüyoruz.

Geçtiğimiz dönemlerde geliştiriciler ile komisyon konusunda önemli sorunlar yaşayan Apple'ın App Store'da daha düşük komisyon sunan Small Business Program ile karşımıza çıktığını da sizlere aktarmıştık. Bu program yıllık 1 milyon dolara kadar gelir elde eden geliştiricilerin komisyon oranını yüzde 30'dan yüzde 15'e çekiyordu. Gelirlerdeki artışın en önemli nedeni Small Business Program ile düşürülen komisyon oranı olabilir.

Son olarak App Store ile ilgili önemli bir veri de paylaşan Apple, 2021 yılının tatil döneminde bir önceki yıla oranla daha fazla para harcandığını açıkladı. Hatırlatmak gerekirse 2020 yılını tatil döneminde App Store içinde 1,8 milyar dolar harcanmıştı. Bu yıl tam olarak ne kadar harcandığını açıklamayan Apple, sadece bir önceki yılın geçildiğini belirtti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.