Tesla Model 3 ile kripto para madenciliği yapmak mümkün

Tesla sahipleri birbirinden farklı yöntemlerle araç üzerinden kripto para madenciliği yapıyor. Elektriği daha ucuza mal eden bu kişiler aynı zamanda daha çevreci bir yaklaşımı da benimsemiş oluyor.
Tesla Model 3 ile kripto para madenciliği yapmak mümkün

2021'de Elon Musk'ın Tesla ve Bitcoin özelindeki açıklamaları uzun süre tartışılmıştı. 2021'in mart ayında attığı bir tweet ile Elon Musk: "Artık bitcoin ile bir Tesla satın alabilirsiniz." açıklamasını yaptı. Hepimiz Nisan ortasında Bitcoin'in 63 bin dolara ulaşarak yeni bir rekor kırdığını gördük. Bu esnada  Tesla, ilk çeyrekte Bitcoin satışlarından 101 milyon dolar kâr etti.  

Mayıs ayında ise Bitcoin madeniciliğinin çevreye zarar verdiğini savunan Elon Musk, Tesla'nın Bitcoin ile araç alımını durdurdu. Bu açıklamanın akabinde Bitcoin'in son 3 ayın en düşük seviyesine gelmesiyle insanlar Elon Musk'ı topa tuttu. Elon Musk ise kendini şöyle savundu: "Tesla hiç Bitcoin satışı gerçekleştirmedi."

Görünen o ki; Tesla sahipleri, Elon Musk'ın sözünü dinleyerek daha çevreci bir madencilik yaklaşımının peşine düştü. Bitcoin ve Ethereum madenciliği için Tesla Model 3 aracını kullanan Siraj Raval, bu konuda diğer Tesla kullanıcılarına örnek teşkil edebilecek nitelikte. 

Tesla araçları ile kripto para madenciliği nasıl yapılıyor? 

Siraj Raval içinde ücretsiz kripto madenciliği yazılımı bulunan Mac mini M1'ini bir inverter aracılığıyla Model 3'ün konsolunda yer alan 12 Voltluk güç soketine yerleştirdi. Ayrıca aracın bagajına bir GPU bağlayan Rayal, her iki makineyi de aracın aküsü ile çalıştırmış oldu. 

Raval'in yaptığı bu işlemlerle aracın garantisini geçersiz kılma riskini göze aldığını belirtelim. Ether'in zirve yaptığı dönemde ayda 800 dolar gelir elde eden Raval bu riske değdiğini belirtiyor. 

Bu arada Raval'ın Tesla ile kripto para madenciliği yapmayı akıl eden tek kişi olmadığını söylemekte fayda var. Alejandro de la Torre de kripto para madenciliği için Tesla aracını kullanıyor. de la Torre, Tesla ile kripto madencilik yapmayı cihazı herhangi bir güç kaynağına bağlamaya benzetiyor. 

Öte yandan kripto para madenciliği için Tesla tercih etmelerinin en önemli nedeni, elektrik faturaları. Bu kişiler, duruma göre ABD'de ücretsiz şarj imkanı sunan Tesla'yı kullanarak, herhangi bir güç kaynağının getireceği elektrik faturalarından kurtulmuş oluyor. Şart etmenin ücretsiz olmadığı durumlarda ise aracı şarj etmek 10 dolar ile 20 dolar arasında değişiyor. 

Ömür boyu ücretsiz Süperşarja sahip olan Chris Allessi'nin motivasyonu ise yalnızca madencilik masraflarından tasarruf etmek değil.  KmanAuto isimli bir YouTube kanalına sahip olan Allessi, elektrikli araçları kurcalamayı seviyor. Bu sayede özgün içerikler üreten Allessi, daha önce modifiye ettiği elektirkli araçlarla tanınıyor. Chris Allessi'nin aynı zamanda Wisconsin'deki ilk elektrikli araç satış bayiine sahip olduğunu belirtelim. Chris Allesi, bir inverter aracılığıyla Bimain Antminer S9'u doğrudan Tesla'sına bağladığını açıklıyor. 

Gelelim Bitcoin madenciliğinin çevreye verdiği zararlar konusuna. Bitcoin madenciliği için kullanılan elektrik üretiminde kömür başta olmak üzere fosil yakıt kullanılması, madenciliğin ve bitcoin'in eleştirilmesine neden oluyordu. Ancak son dönemde madenciler fosil yakıt kullanımını azaltmak üzere harekete geçti.

Bu arada Ağırlıklı olarak Çin'deki Bitcoin madencilerinin fosil yakıtlarını tercih ettiğini belirtelim. Çin'in Bitcoin madenciliğini yasaklamasıyla, Bitcoin madenciliğinin çevreye verdiği zararın düşüş gösterdiğini söylemek mümkün. 

Yakın zamanda Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden EL Salvador ise madencilikte çevreci yaklaşımın en güzel örneklerinden biri. El Salvador bölgede bulunan yanardağın etrafına sıcak su kuyuları açarak, bu kuyularda bulunan buhardan elektrik üretiyor. Bu elektiriği ise Bitcoin madenciliğinde kullanıyor. 

İklim krizinin özellikle Z jenerasyonunun en öncelikli meselesi olduğunu düşünürsek, yakın zamanda Tesla'dan Bitcoin madenciliğine yönelmeyi düşünen yeni kişilerin listeye eklenebileceğini söyleyebiliriz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.