Biyokteknoloji girişimi Protai 8 milyon dolar tohum yatırım aldı

Tohum yatırım turu, Grove Ventures ve Pitango HealthTech liderliğinde gerçekleşti. 8 milyon dolarlık yatırım iş süreçlerinin geliştirilmesinde kullanılacak.
Biyokteknoloji girişimi Protai 8 milyon dolar tohum yatırım aldı

Bu haftanın başında ABD merkezli girişim Curi Bio, Seri A yatırım turundan 10 milyon dolar aldığını ve turu DS Asset Management liderliğinde gerçekleştirildiğini yazmıştık. Yeni yatırım, şirketin ilaç geliştirme süreçlerini iyileştirmek için kullanılacağını belirtmiştik. Üç yatırımcı tarafından desteklenen şirketin toplam yatırım miktarı 16 milyon dolara çıktığını kaydetmiştik

Kasım ayında yapay zeka teknolojisini kullanarak ilaç keşfi yapan DeepCure, 40 milyon dolar yatırım almıştı. Şirketin toplam yatırım bedeli 47 milyon dolara çıkmıştı. Aynı ay Alphabet'in yeni şirketi Isomorphic Laboratories çatısı altında yürütülecek iş, yeni ilaçların belirlenmesine yardımcı olmak için faaliyet göstermeye başlamıştı

Sağlık alanında uzun, pahalı ve kompleks bir süreçlerden biri de ilaç geliştirmek. Süreç uzun, zahmetli ve maliyetli. 2021 yılında yatırımcılar tarafından bu alana milyonlarca doları bulan yatırımları yazmıştık. Bu trend 2022'nin ilk günlerinde de devam ediyor. Çünkü herkesin bildiği üzere teknoloji, karmaşık ilaç keşif ve test sürecinin giderek daha önemli bir parçası haline geldi.

Bugün edindiğimiz bilgilere göre; ilaç keşfine odaklanan biyokteknoloji girişimi Protai 8 milyon dolar tohum yatırım aldı. Tur, Grove Ventures ve Pitango HealthTech liderliğinde gerçekleşti. Yatırım, iş süreçlerinin geliştirilmesinde kullanılacak. İsrail merkezli şirket, Eran Seger, Kirill Pevzner tarafından kuruldu. 2021'de faaliyete geçen Protai, yapay zeka teknolojisini kullanıyor. İş süreçlerine ilaç keşfi ve keşfedilen ilacın test sürecini dahil etmeyi hedefliyor. 

Protai'nin veritabanında 50 bin gen örneği bulunuyor. Çünkü şirket, özellikle genetik faktörlerin ilaç keşfinde önemli olduğu kanısında...Protai amacı küçük bir örneği analiz etmek yerine belirli bir hastalık üzerine yoğunlaşmak. Akciğer kanseri yoğunlaşmak istedikleri hastalıklardan sadece biri. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.