Videolar için ücretsiz müzik kütüphanesi Fugue, yeni güncellemesinde neler sunuyor?

Product Hunt lansmanı ile 3.0 sürümünü duyuran Fugue pek çok yeni özelliği ile içerik üreticileri etkisi altına aldı. Geniş kütüphanesi, yeni arayüzü, kapsamlı arama özellikleri ve şarkı önerileri ile öne çıkıyor.
Videolar için ücretsiz müzik kütüphanesi Fugue, yeni güncellemesinde neler sunuyor?

Videolarınız için ücretsiz müzik sağlayan Fugue'dan sizlere ilk olarak 2018 yılında bahsetmiştik. O yıllarda yeni bir platform olan Fugue, videolar için kullanılabilecek şarkıları ücretsiz olarak indirme seçeneği sunuyordu. Özellikle o dönemde öne çıkan platformlarda pek de rastlamadığımız; kategorilere ayırma konusunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmekteydi. 

Aralık ayında yeni bir Product Hunt lansmanı ile 3.0 sürümünü duyuran Fugue pek çok yeni özelliği ile içerik üreticileri etkisi altına aldı. Öncelikle Fugue'un 3.0 sürümünde kütüphanesine 3 binden fazla müzik eklediğini belirtelim. Icons8 çatısı altında faaliyet gösteren araç, bu sevindirici gelişmeyle beraber, arayüzde yaptığı tasarım yeniliğiyle de dikkat çekiyor. 

Başlangıçta kategorileriyle öne çıkan Fugue, şu anda kapsamlı arama fonksiyonlarıyla kullanıcıların kalbini çalıyor. Platformda anahtar kelime, tür, enstruman, bpm, süre ve etiketlere göre arama yapmanız mümkün. Üstelik arama butonunun altında yer alan satırda, platformda popüler olan müzikleri görüntüleyebiliyorsunuz. Fugue'un tüm bunların bir adım ötesine geçerek size seçtiğiniz şarkıyı dinlerken, bu şarkıya benzer parçalar önerdiğini de belirtelim. 

Buna ek olarak aracın Spotify benzeri haftalık güncellenen çalma listeleri oluşturması gözlerden kaçmıyor. Bu çalma listeleri kişiler tarafından özenle seçilerek hazırlanıyor. Ayrıca sitede gezinirken beğendiğiniz parçaları favorilere ekleyebilir, bir sonraki ziyaretiniz bu parçalara bir şans verebilirsiniz. Favorilere ekleme özelliğinin parçalarla kısıtlı olmadığını da ekleyelim. Aynı şekilde sanatçıları ve çalma listelerini de kolayca favorilere ekleyebilirsiniz. 

Fugue sadece içerik üreticilere değil besteciler ve geliştiricilere de önemli seçenekler sunuyor. Bir müzik üreticisi olarak parçalarınızı Fugue'da yayınlayarak satışa açabileceğinizi hatırlatalım. Geliştiriciler ise Fugue API'sini kullanarak uygulama ve websitelerine müzik entegre edebiliyor. 

Icons8'in kurucusu Ivan Braun, Fugue'un öbür platformlardan farkının daha yeni ve kaliteli müziklere sahip olması olduğunu söylüyor. Fugue'un rakiplere kıyasla bir diğer farkı ise basit fiyatlandırma seçenekleri olarak öne çıkıyor. Fugue, 9 dolar ile 19 dolar arası değişen paketlere sahip ancak yıllık ödemelerde %20'lik bir indirim mevcut. Eğer Fugue'daki müzikleri fiziksel mekanlar ya da film prodüksiyonu gibi spesifik alanlarda kullanmak istiyorsanız, satış ekibi ile özel olarak görüşmeniz gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.