Sony'nin CES 2022'de karşımıza çıkardığı teknolojiler

Tanıtılan ürünler arasında Sony'nin yeni televizyonları, bu televizyonlar için geliştirilen akıllı kamera, PlayStation VR2 ve otomobil teknolojileri ile ilgili çalışmalar yer alıyor.
Sony'nin CES 2022'de karşımıza çıkardığı teknolojiler

Yerinden takip edeceğimiz CES 2022 etkinliğinin bu hafta kapılarını açacağını geçtiğimiz günlerde sizlere aktarmıştık. Teknoloji dünyasının en önemli markaları CES 2022 içinde yeni ürün ve hizmetlerini görücüye çıkarmaya başladı.

Bu markalardan biri olan Sony, CES 2022'de gerçekleştirdiği etkinlik ile birlikte yeni ürünlerini tanıttı. Tanıtılan ürünler arasında Sony'nin yeni televizyonları, bu televizyonlar için geliştirilen akıllı kamera, PlayStation VR2 ve otomobil teknolojileri ile ilgili çalışmalar yer alıyor.

Sony, yeni BRAVIA XR televizyon ürün gamında Mini LEDMASTER Serisi 8K çözünürlüklü Z9K ve 4K çözünürlüklü X95K modelleri, OLED MASTER Serisi 4K çözünürlüklü A95K, A90K ve A80K modelleri ve yine 4K çözünürlüğe sahip X90K LED modelini CES 2022 kapsamında tanıttı.

2022 BRAVIA XR serisinin öne çıkan özellikleri arasında ise Cognitive Processor XR, XR Backlight Master Drive, Akustik Yüzey Sesi+ / Akustik Çoklu Ses, 360 Mekansal Ses Kişiselleştirici, Akustik Merkez Senkronizasyonu, Profesyonel Ortam Optimizasyonu ve BRAVIA CORE yer alıyor. 

Sony tarafından tanıtılan bir diğer ürün ise oldukça yetenekli bir kamera modeli olarak karşımıza çıkan Sony Bravia Cam oldu. Sony Bravia Cam modeli Sony'nin 2022 model üst düzey televizyonları ile birlikte kullanılabilecek. Sony Bravia Cam'in bazı televizyon modelleri ile birlikte, bazı modeller için ise ayrı olarak satılacağını da ekleyelim. 

Bildiğiniz üzere görüntülü görüşmeler ve online toplantılar pandemi nedeniyle hayatımız değişmez bir parçası haline geldi. Sony Bravia Cam ile birlikte televizyonunuz üzerinden görüntülü görüşmeler yapabiliyorsunuz. Sony Bravia Cam ile gelen bir diğer önemli özellik ise jestler üzerinden kontrol. Bravia Cam'le birlikte el hareketleriniz ile Sony televizyonunuzu kontrol edebileceksiniz. 

Gelelim Sony Bravia Cam'in en ilginç özelliğine. Yakınlık uyarısı özelliğine sahip olan Sony Bravia Cam, bu özellik aktif edildiğinde biri televizyona çok yakın oturduğunda uyarı verebiliyor. Örneğin çocuklar televizyonu çok yakından izlemeye başladığında uyarı veren Sony Bravia Cam, televizyondaki görüntüyü karartıyor.

Uzaklaşıldığında ise televizyon normal bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Sony Bravia Cam sayesinde televizyondaki görüntülerin ve sesin oturduğunuz noktaya göre şekillendiğini de ekleyelim. Nerede oturduğunuzu algılayan Sony Bravia Cam, parlaklığı ve ses vurgusunu size en iyi gelebilecek şekilde otomatik olarak ayarlıyor. Güç tasarrufu ile ilgili bir özellik de sunan Sony Bravia Cam, televizyonun izlenmediğini ve odada kimsenin olmadığını fark ettiğinde parlaklığını tamamen kısıyor. 

Sony tarafından gelen bir diğer önemli yenilik ise PlayStation VR2 oldu. Sony'nin ilk sanal gerçeklik gözlüğü olan Playstation VR modeli ilk olarak 2016 yılında tanıtılmıştı. Sony, aradan geçen 5 yılın ardından yeni nesil sanal gerçeklik gözlüğü olan Playstation VR2 modelini tanıttı.

Sony firmasının yeni nesil oyun konsolu olan  Playstation 5 için geliştirilen Playstation VR2 modeli 4K HDR, 110 derecelik görüş alanı ve foveated rendering ile yüksek kaliteli grafikler, OLED ekran, 90/120 Hz kare hızı ve 2000 x 2040 çözünürlüğünde ekran gibi özellikleri ile ön plana çıkıyor. Playstation VR2 modelinin göz izleme özelliğine sahip olacağını da ekleyelim.

Sony'nin CES 2020'de elektrikli otomobil konsepti olan Sony Vision-S'i tanıttığını 2020 yılının Ocak ayında sizlere aktarmıştık. CES 2022'de geliştirdiği otomobil çalışmaları ile ilgili yenilikleri paylaşan Sony, yeni elektrikli otomobil konsepti olan Sony Vision-S SUV'i tanıttı.

Tanıtılan Sony Vision-S SUV modeli üzerinde toplamda 40 farklı sensör bulunuyor. Elektrikli otomobil konseptinin yanı sıra yeni birimini de CES 2022'de tanıtan Sony, tanıttığı Sony Mobility birimi ile birlikte elektrikli araçlar üzerinde çalışacaklarını duyurdu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.