Elon Musk, insanları ne zaman Mars'a götüreceğini açıkladı

Elon Musk, Lex Fridman ile yaptığı röportajda SpaceX'in 10 yıl içinde insanları kızıl gezegen Mars'a indireceğini söyledi. Yolculuğun 278 milyar dolar değerindeki yeni nesil uzay aracı Starship ile yapılması hedefleniyor.
Elon Musk, insanları ne zaman Mars'a götüreceğini açıkladı

Geçtiğimiz mart ayında SpaceX'in kurucusu Elon Musk Twitter hesabından SpaceX uzay mekiğini 2030 yılından önce Mars’a indireceğini söylemişti. Musk'tan insanları ne zaman kızıl gezegen Mars'a indireceğine ile ilgili şaşırtıcı bir açıklama daha geldi.

Elon Musk, Lex Fridman ile yaptığı röportajda SpaceX'in 10 yıl içinde insanları gezegene indireceğini söyledi. Yolculuğun yeni nesil uzay aracı Starship ile yapılması hedefleniyor. Araç, kargo ve insanları önce Ay yörüngesine ve ardından da Mars'a taşımak üzere geliştiriliyor. Musk Starship'i şimdiye kadar yapılmış en karmaşık ve gelişmiş roket olarak tanımlıyor. Elon Musk ayrıca şu anda kimsenin bir trilyon dolara Mars'a uçamayacağını kaydediyor. 

"Uzay mekiğinin yörüngedeki ve Mars’taki ağırlığını hesaplamak ve aracı buna göre optimize etmek bizim başlıca görevimiz” diye konuşan Elon Musk'ın hedefi her gün 3 adet uzay mekiğini fırlatarak toplamda 1 milyon insanı Mars’a göndermek.

Geçtiğimiz Ağustos ayında SpaceX'in aya iniş aracının 2024'ten önce görevine hazır olacağını beklediklerini söylemiş. Twitter üzerinden Musk'a şirketin tasarım zaman çizelgesi sorulduğunda, Musk şu anda henüz erken bir tarihte olduklarını belirtmişti. NASA ise 2024'ün, aya gitmek için en olası tarih olduğunu belirtmişti.

Bir ay sonra NASA, Operasyonel Çevre Uydusu GOES-U'nun fırlatılması için SpaceX'i seçtiğini açıklamıştı. Bir hava durumu uydusu olarak tanımlanan GOES-U, Nisan 2024’te Kennedy Uzay İstasyonu’ndan bir Falcon Heavy roketi ile fırlatılacak. İki şirket, bu anlaşmanın bedeli ise 152,5 milyon dolar olarak söylenmişti.

Space X, Musk'ın üçüncü şirketi olma özelliğini taşıyor. Şirket Haziran 2002'de kurulmuş, Mars'ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefini taşıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.