WhatsApp 'Topluluklar' özelliğini test etmeye başlayacak

WhatsApp, Topluluk özelliğini test etmek için yeni bir güncelleme yayınladı. Edindiğimiz diğer bilgilere göre bu güncellemenin çıkış tarihi henüz açıklanmadı. 
WhatsApp 'Topluluklar' özelliğini test etmeye başlayacak

Geçen Kasım ayında Facebook gruplara eklenen topluluk odaklı ticaretten gelir modellerine kadar pek çok özelliğin ardından WhatsApp'ın da "Topluluk" (Community) özelliğini yayına almayı planladığını yazmıştık. İlk olarak 11 Ekim'de gündeme gelen WhatsApp toplulukları hakkında dün yeni bir gelişme yaşandı.

Günümüzün en önemli mesajlaşma platformu Topluluk özelliğini test etmek için yeni bir güncelleme yayınladı. Edindiğimiz diğer bilgilere göre bu güncellemenin çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Bu güncelleme iOS için geldi. Amaç, grup konuşmalarında yöneticilerin yetkisini arttırmak. Diğer taraftan grup yöneticilerine sohbet içinde başka grup oluşturma yetkisi verilecek. Ama platform, aynı sohbet içinde 10 gruptan daha fazlasına izin vermeyecek.  Bir taraftan Topluluk ile diğer WhatsApp konuşmalarının ayrılacağı öğrenildi. 

Bu noktada güvenlik meselesinin nasıl halledileceği konusu gündeme geliyor. WhatsApp bu meseleyi 'uçtan uca şifrelemeyle' korunmasıyla çözeceğini belirtiyor. Bir taraftan grup yöneticisi tarafından bağlantısı kaldırılan gruplar bir daha görülemeyecek. 

Bu gelişme, geçtiğimiz günlerde uzun süredir beklenen, sesli mesaj göndermeyi sevenleri mutlu edecek özellik WABetaInfo tarafından ortaya çıkarılmıştı. Bu özellik ile WhatsApp, tamamen kullanıcının cihazında yapılacak yeni bir sesli mesaj transkripsiyonu üzerinde yani en basit anlamıyla sesli veriyi yazıya aktarmaya çalıştığını duyurmuştu. Yeni güncelleme, gelecek yeni özelliğin önizlemesi olarak kabul ediliyor.

WhatsApp'a gelen bir diğer özellik ise İşletme Rehberi... Bu özellik kullanıcıların yakın çevresindeki market, restoran, giyim mağazası ve diğer işletmelere anında ulaşabilecek. Bu platforma gelecek yeni bir buton sayesinde gerçekleşecek. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.