WhatsApp "Topluluklar" özelliğini test ediyor

Adminlere daha fazla yetki veren Topluluk özelliği, grup içinde grup yaratma özelliğine de ev sahipliği yapıyor.
WhatsApp

Facebook gruplara eklenen topluluk odaklı ticaretten gelir modellerine kadar pek çok özelliğin ardından, WhatsApp da "Topluluk" (Community) özelliğini yayına almayı planlıyor. İlk olarak 11 Ekim'de gündeme gelen WhatsApp toplulukları hakkında geçen hafta daha fazla bilgi ortaya çıkmaya başladı. 

Bu yeni bilgilere göre Topluluk özelliği adminlere daha fazla yetki veriyor. Üstelik tıpkı Facebook'un yeni "subgroup" özelliğinde olduğu gibi WhatsApp da grup içinde grup yaratma özelliği üzerinde çalışıyor. Bunu aynı zamanda son yıllarda yıldızı parlayan Discord topluluklarının kanal yapılandırmasına benzetmek mümkün. 

Topluluk özelliğinin tasarım açısından gruplardan ayrıştığını belirtelim. Grup ikonları daire tasarımıyla öne çıkarken, Topluluk ikonları yuvarlak köşeli karelerden oluşuyor. Ayrıca grup yöneticileri, topluluk davet bağlantısı ile yeni kullanıcıları gruplara davet edebilecek. Daha çok Telegram'da gördüğümüz davet bağlantısı böylece WhatsApp'ta da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacak. 

Şimdilik topluluk özelliğinin ne zaman yayına alınacağı belirsizliğini kurmaya devam ediyor. Ancak hem Facebook uygulama ailesinin hem de başta Twitter olmak üzere tüm sosyal ağların gözünü topluluk odaklı ticarete çevirdiğini söyleyebiliriz.

Facebook grupları, içerik üreticilerin merkeze alındığı ve yeni gelir modelleri ile topluluk odaklı ticaret kavramının öne çıkarıldığı bir yolda ilerliyor. Twitter ise bu yıl boyunca yayına aldığı yeni gelir modelleri ile dikkat çekerken, eylül ayında yayına aldığı Communities özelliği ile Facebook'tan rol çalmaya hazırlanıyor. Facebook'un kendi platformunun yanı sıra  WhatsApp'ta da topluluk özelliklerini güçlendirmesi ise yaşadığı kesinti sorunları ve marka imajı problemleriyle sekteye uğrayan gücünü geri kazanması için önemli.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.