Agritech girişimi Stenon A serisi yatırım turunda 20 milyon dolar yatırım aldı

Yatırım turuna Stenon'un mevcut yatırımcılarının yanı sıra Founders Fund, The Production Board, Cherry Ventures ve Atlantic Labs katıldı.
Agritech girişimi Stenon A serisi yatırım turunda 20 milyon dolar yatırım aldı

Geçen hafta Berlin merkezli dikey tarım girişimi Infarm, D serisi yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım aldığını ve yatırım turuna Qatar Investment Authority dahil olmak üzere mevcut ve yeni yatırımcılar katıldığını yazmıştık. Değeri 1 milyar doları geçen şirketin gelen yatırımı yeni pazarlara girmek için kullanacağını söylemiştik.  

Bugün Agritech sektöründe yeni bir yatırım haberi gündeme geldi. Edindiğimiz bilgilere göre gerçek zamanlı toprak analizi yapmaya odaklanan Stenon A serisi yatırım turunda 20 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna şirketin mevcut yatırımcılarının yanı sıra Founders Fund, The Production Board, Cherry Ventures ve Atlantic Labs katıldı. 

Kurucu ortak ve CEO Dominic Roth, "Stenon'un misyonu, tarım sektörü için toprağı analiz ederek anında veri sağlamak. Böylece sektörü fiziksel laboratuvar ihtiyacından kurtarmak. Bu da yetiştiricinin üretim maliyetlerini önemli ölçüde düşürüyor" diyerek şirketin sektör içindeki önemini vurguluyor.

2018 yılında Almanya'da kurulan şirket, toprak analizinin gerektiği sıklıkta yapıyor. Çiftçilere ekim, verim, mahsul kalitesi ve toprak sağlığı hakkında bilgi sağlıyor. Bu verilere anında erişim imkanı veriyor. Bu teknoloji sayesinde yetiştirici hem zaman hem de sermaye tasarrufu yapıyor. 20 ülkede faaliyet gösteren şirket, Almanya'da Almanya'daki Julius Kühn Enstitüsü gibi kurumlarla işbirliği yapıyor. 

Ayrıca geçtiğimiz haftalarda bir başka agritech girişimi DeHaat D serisi yatırım turunda 115 milyon dolar yatırım almıştı. Hindistan merkezli girişiminin yatırım turuna Sofina ve Lightrock'ın liderlik etmişti

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.