Boeing, metaverse evreninde uçak üretmek istiyor

Boeing'in yapacağı, bir sonraki yeni uçağı için jetin sanal üç boyutlu dijital ikiz kopyalarını ve simülasyonları çalıştırabilen üretim sistemini oluşturmak ve birbirine bağlamak olacak.
Boeing, metaverse evreninde uçak üretmek istiyor

Facebook'un çatı şirketinin adını Meta olarak değiştirmesiyle, halihazırda dikkatleri üzerine çekmeye başlamış metaverse evrenine yönelim daha da arttı. Metaverse'te satışlar yapılmaya başlandı, şirketler metaverse evrenine adım atma konusunda geç kalmamak satın almalara ve iş birliklerine gitti. Metaverse dünyası ile ilgili bir adım da Boeing'den geldi. 

Boeing, bir sonraki uçağını metaverse'te üretmek istediğini açıkladı. Bu noktada Boeing'in yapacağı, bir sonraki yeni uçağı için jetin sanal üç boyutlu dijital ikiz kopyalarını ve simülasyonları çalıştırabilen üretim sistemini oluşturmak ve birbirine bağlamak olacak. Bu teknolojiyi üretmek için Boeing'in gelecekteki fabrikasında neler olacağına dair bazı senaryolar da paylaşılıyor. Buna göre Boeing'in gelecekteki fabrikasında, 3 boyutlu mühendislik tasarımı birbirleriyle konuşabilen robotlarla birleştirilecek. Dünya çapındaki teknisyenler, Microsoft tarafından üretilen 3 bin 500 dolar değerindeki HoloLens kulaklığı ile birbirine bağlanacak.

Boeing'in baş mühendisi Greg Hyslop, Boeing'deki kalite sorunlarının yüzde 70'inden fazlasının bir tür tasarım sorununa dayandığını söyledi. Boeing, bu tür araçların dört veya beş yıl gibi kısa bir sürede yeni bir uçağın piyasaya sürülmesinin merkezinde olacağına inanıyor. Boeing'in bu planının 2 yıl içinde gerçekleştirileceği düşünülüyor.

Ancak analistler, Boeing'in dijital devrim için defalarca benzer sözler verdiğini söylüyor. Boeing'in dijital dönüşümü konusunda şüphe duyanlar var. Buna örnek olarak da yine dijital araçlarla geliştirilen askeri eğitim jeti Boeing 777X mini jumbo ve T-7A RedHawk'taki teknik sorunlar gösteriliyor. Teal Group analisti Richard Aboulafia, Boeing'in hissedar getirilerini vurguladığını, ancak mühendislik hakimiyetini feda ettiğini ve Ar-Ge harcamalarını kısmaya devam ettiğini söylüyor.

Özetlemek gerekirse Boeing, metaverse evreninde üretime geçmek istiyor, ancak şirketin geçmiş deneyimleri bu konuda gerçekte neler olacağı konusunda biraz daha sabırlı olmamızı salık veriyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.