Yüce Zerey: Bireylerin finansal alışkanlıkları nereye gidiyor?

Webrazzi Fintech 2021'in konuşmacıları arasında da yer alan Zerey, hem fintech toplumu hem de fintech girişimi olan Fups ile ilgili detayları paylaştı.
Yüce Zerey: Bireylerin finansal alışkanlıkları nereye gidiyor?

Yüce Zerey'in Webrazzi Summit 2021'de yeni fintech girişimi Fups'u tanıttığını geçtiğimiz Ekim ayında sizlere aktarmıştık. Webrazzi Fintech 2021'in konuşmacıları arasında da yer alan Zerey, fintech girişimi olan Fups ve finansal dünyadaki birey ile ilgili detayları paylaştı.

Konuşmasına toplum kavramını anlatarak başlayan Zerey, insanoğlunun varoluşundan itibaren beşeri bir ekosistemin içinde yaşadığını belirtti. Bugüne kadar 7 tane büyük teknoloji dalgası olduğunu belirten Zerey, bu dalgalardan bazılarının hala ilk fazlar içinde olduğumuzu da sözlerine ekledi.

Kültür kavramının ise değerlerden, yeme içmeden, sanattan, kullanılan araçlardan, yetkinliklerden, hikayelerden ve toplulukların bilgisinden oluştuğunu paylaşan Zerey, toplumun modern hayatta paylaşma ve onaylanma mekanizması olduğunu belirtti.

Günümüz toplumunun bir diğer özelliğinin ise sanal ve gerçeğin bağının kopması olduğunu belirten Zerey, gücü yetenin zamanın içinde yaşamaya çalıştığını, yetmeyenin ise sanalda nefes almaya çalıştığını belirtti. Artık çocukların performans odaklı yetiştiğini ve bunun temelinde ise kıyas olduğunu aktaran Zerey, bu nedenle toplumun kendini yetersiz hissettiğini de paylaştı.

Bireylerin finansal alışkanlıkları nereye gidiyor?

Sahip olma bağlamında hemen benim olsun dediğimizi ve kredi kartı ile hazzı şimdi satın aldığımızı ödemeyi ise sonra yaptığımızı belirten Zerey, bu şekilde ödeme yapılması gereken anı (acı gerçeği) ötelemiş olduğumuzu da sözlerine ekledi. Günümüzde finansal alışkanlıkların 4 maddede özetlendiğini belirten Zerey, bu maddelerin ise hemen benim olsun, al izle tüket, yıldızlı mutluluklar ve sanal seçkinlikler olduğunu sözlerine ekledi.

Bu alanda ne yapmalı?

Finansal farkındalığın öneminden bahseden Zerey, FUPS'un finansal farkındalık konusunda tüketicilere destek olduğunu da paylaştı.Hatırlatmak gerekirse finansal çözümler için yeni alternatif olarak karşımıza çıkan FUPS'u ilk olarak geçtiğimiz Ekim ayında sizlerle paylaşmıştık.

FUPS'un özelliklerinden de bahseden Zerey, FUPS’ta harcama türüne göre hesap açabilme, harcama türüne göre bütçe takip edebilme ve harcama limiti tanımlanabilmesi gibi özellikler olduğunu da sözlerine ekledi. FUPS ile dijital aboneliklerin de yönetilebileceğini aktaran Zerey, FUPS’ta her abonelik için özel limit ve geçerlilik süresi tanımlanabildiğini ve tüm abonelikler tek ekrandan görüntülenebildiğini de paylaştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.