Küçük işletmelere ve freelance çalışanlara özel yerli finans platformu Norma, 2 milyon dolar yatırım aldı

Norma, Global Founders Capital liderliğinde, Finberg ve D4 Ventures’ın da aralarında yer aldığı fon grubundan toplamda 2 milyon dolar yatırım aldı.
Küçük işletmelere ve freelance çalışanlara özel yerli finans platformu Norma, 2 milyon dolar yatırım aldı

Küçük işletmeler ve freelancer'lar için bankacılık ve finansal yönetim hizmeti sunan yerli platform Norma, liderliğini Global Founders Capital’in gerçekleştirdiği, Fibabank yatırım fonu Finberg ve Hanzade Doğan’ın Londra’da kurduğu teknoloji yatırımları platformu D4 Ventures’ın da aralarında yer aldığı fon grubundan toplamda 2 milyon dolar yatırım aldı. Norma, henüz başlangıç aşamasındayken Türkiye’den aralarında Fuat Erbil, Metin Tarakçı ve Burçin Bircanoğlu’nun da bulunduğu 10 melek yatırımcıdan yatırım almıştı.

Norma; uygulamasını, Norma Card’ı ve finansal danışmanlık hizmetlerini, GFC’nin yatırımıyla birlikte önümüzdeki haftalarda kullanıcılarla buluşturmayı planlıyor. Norma, freelancer'lar, serbest meslek erbapları ve mikro işletmeler için geliştirdiği kurumsal hesap, finansal servisler ve ön muhasebenin entegre çalıştığı yeni nesil dijital bankacılık ve finansal yönetim hizmetlerini, kullanıcıların güncel ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmeye devam etmeyi hedefliyor.

Global Founders Capital Ortağı Onur Erbay, “Kendi işini yönetenlerin uğraşmak zorunda kaldığı karmaşık sorunları basitleştirerek, zaman ve maliyet avantajı sağlayan Norma, pek çok girişimci ve işletme için yeni bir bankacılık deneyimi yaratacağını düşünüyoruz. Norma’nın özellikle seçtiği müşteri segmentine ve bu segmente uygun başarılı bir ürünle finans teknolojisi alanında fark yaratacağına inanıyoruz. Finans sisteminde, Norma gibi oyunun kurallarını yeniden yazan fintechlere yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Kendi işini yöneten herkesin finans platformu olan Norma’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Hakan Gonca, Türkiye’de fintek ekosisteminin her geçen gün büyüdüğünü ve hem Türkiye hem de yurt dışındaki yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ettiğini aktardı. "Yurt dışında benzer Challenger SME banking örneklerinin geçtiğimiz senelerde hem kullanıcılar hem de yatırımcılar tarafından ilgi çektiğini gördük. Aynı ihtiyacın Türkiye’de de olduğunu da gördüğümüz için Norma ürününü geliştirdik." dedi. 

Gonca, “Kurucu ekibimizin sahip olduğu deneyim ve vizyon sayesinde girişimcilik ekosistemine yeni bir soluk getirmekteyiz. Kendi işini yönetenlerle yapılan görüşmeler sonucunda en sık karşılaştıkları ve destek ihtiyacı duydukları sorunların tespiti ile Norma’yı geliştirmeye başladık. Kurumsal hesap ve finansal servisler ile entegre çalışan bir ön-muhasebe, iş yönetimi ve finansal danışmanlık hizmetlerini tek bir platformda birleştirdik. Ortaya koyduğumuz bu müşteri odaklı vizyonumuz ile küçük işletmeler için bankacılık alanında fark yaratacağımızı, büyük ve uluslararası yatırımcıların ilgisini görünce daha da iyi anladık” dedi.

Türkiye'den sonra yurt dışında faaliyet gösterecek

Hakan Gonca, “Bankacılık ve finans sektöründeki bu gelişimin en önemli faktörünü fintek altyapı hizmetlerini sunan kurumlar oluşturuyor. Norma olarak, bizi farklılaştıran ise ihtiyaçları doğru analiz etmemiz ve bu sayede ürünümüzü hedef kitlemizin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmemiz oldu. Yeni yatırımı, küçük işletmelerin bütün para, fatura ve finansal operasyon ile ilgili konularını, finans platformu olarak çözmek ve Türkiye’nin ardından yurt dışındaki kullanıcıları da aynı hizmeti sunmak için kullanacağız” dedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.