Küresel ödemelere odaklanan finansal teknoloji girişimi: Arf

Geleneksel finansal oyuncularının sabit paraları (stablecoin) regülasyona uyumlu bir şekilde kullanabilmeleri sağlamak için yola çıkan Arf, 2019 yılında Estonya'nın başkenti olan Tallin'de kuruldu.
Küresel ödemelere odaklanan finansal teknoloji girişimi: Arf

500 İstanbul'un finans teknolojilerine odaklanan Arf'a yatırım yaptığını geçtiğimiz Haziran ayında sizlere aktarmıştık. Geleneksel finansal oyuncularının sabit paraları (stablecoin) regülasyona uyumlu bir şekilde kullanabilmeleri sağlamak için yola çıkan Arf, 2019 yılında Ali Erhat Nalbant, Berhan Kongel, Kazım Rıfat Özyılmaz ve Ahmet Özcan tarafından Estonya'nın başkenti olan Tallin'de kuruldu.

Temelinde yerli bir girişim olan Arf'ın Tallin'de kurulmasının ana nedenleri ise dijital firma kurma hızı ve finansal lisans çeşitliliği. Yaklaşık 2 yıl içinde geliştirilen Arf, şu an için 15 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. 

Arf, finansal kuruluşlar için global hazine hesabı ve anında sınır ötesi ödeme hizmetleri sunarak, şirketler arasındaki yasal anlaşmayı, fiyatlandırmayı, sabit para saklamasını, müşteri tanımayı, döviz kuru fiyatlandırmasını ve mutabakatı kendi API'leri aracılığıyla yürütüyor.

Arf, para gönderme şirketleri, ödeme kuruluşları, e-cüzdanlar ve yeni nesil bankalar (neobank) gibi finansal ve para kuruluşları için sabit paralardan yararlanarak anlık ve regülasyonlara uyumlu sınır ötesi ödemeleri mümkün kılan bir küresel ödeme sağlayıcısı olarak hizmet sunuyor.

Sabit paralardan yararlanarak, para kuruluşlarının anında ve regülasyonlara uyumlu sınır ötesi ödemeler yapabilmesini sağlayan Arf, Tempo Payments ile iş birliğine giderek Stellar blockchain ağı üzerinden Avrupa ile Filipinler’i birbirine bağlayan yeni bir ödeme koridoru da oluşturdu.

Bu iş birliği ile Stellar ağında yer alan tüm para şirketleri, Filipinler'e anında para transferi sağlayabilecek. Örneğin, Avrupa’da yaşayan, kazancının bir kısmını Filipinler'deki ailesine göndermek isteyen Filipinli bir bakıcı, bu iş birliği ile Tempo uygulamasını indirip gördüğü para transferi ücreti ile parayı ülkesine anında gönderebiliyor.

Bu işlemin arka planında Tempo, gerekli miktardaki euroyu Arf’ın Tempo’ya açtığı global hazine hesabı’na gönderiyor ve ardından bu tutarı Filipinler’deki alıcı para kuruluşuna Arf’ın sabit para altyapısı ile aktarıyor. Filipinler’deki Arf Network üyesi para kuruluşu, ödemeyi Filipin pezosu cinsinden ilgili alıcıya banka, nakit noktaları veya e-cüzdan kanallarından anında yapıyor. 

Arf, lisanslı finansal ve para kuruluşlarına altyapı sağlayıcısı olarak konumlanarak regülasyona uyumlu bir şekilde birbirleri ile çalışmalarına izin veren bir katman sağlıyor. Arf'ın iş modeli, tüm ağ üyelerinin herhangi bir koridor için herhangi bir zamanda en iyi fiyatlara sahip sağlayıcıyı seçmesine olanak da tanıyor. Para kuruluşlarının müşterilerine daha fazla seçenek, daha iyi fiyatlar ve daha hızlı hizmetler sunmalarını sağlayan Arf, finansal hizmetlere erişimi de kolaylaştırıyor.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere geçtiğimiz aylarda 500 İstanbul'dan yatırım alan Arf, alınan komisyonlar üzerinden gelir elde ediyor. 2022 yılında Arf Network üyesi lisanslı para kuruluşlarına anlık işletme sermayesi sağlanmasına olanak verecek olan Arf Credit ürününün belli ülkelerde pilot uygulamasını başlamayı da hedefleyen Arf, önümüzdeki yılının ilk çeyreğinde açacağı yatırım turu için ABD, İngiltere ve Singapur’daki fintech yatırımcılarından taahhüt topluyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.