Google yeni özelliği sayesinde hastaların doktor bulmasına yardım edecek

Kullanıcılar için herhangi bölge dahilinde uygun doktoru bulmayı sağlayacak. Aynı zamanda doktorların hangi sigorta şirketiyle çalıştığını görebilecek.
Google yeni özelliği sayesinde hastaların doktor bulmasına yardım edecek

Medicare yani tıbbi bakım olarak tanımlanan sigorta türü yaşlılar ve fiziksel engellilerle ilgili sağlık hizmetlerinin finansmanında güvence sağlamak için kurulduğunu söylemiştik. Yaşlı bireylerin Covid-19 pandemisinde sağlık hakkına ulaşımının hızlı ve sürdürülebilir olmasının önemi bir kez daha anlaşıldığını belirtmiştik

Google bu bağlamda yeni bir özellik duyurdu. Platform, kullanıcılar için herhangi bölge dahilinde uygun doktoru bulmayı sağlayacak. Aynı zamanda sağlık hizmeti almak isteyenler doktorların hangi sigorta şirketiyle çalıştığını ve doktorun hangi dili konuştuğunu görülebilecek. Amaç, sağlık hizmetinin daha kaliteli alınmasını sağlamak. Bu özellikle ABD'de yaşayan ve 2030'a kadar bu sayının 71 milyona ulaşması beklenen yaşlı nüfus için önemli bir adım oldu.

Çünkü Google Medicare sigortasına sahip olan bireylerin bu özelliği kullanmasına izin verecek. Urban Institute'a göre, işveren sponsorluğunda sigortası olan bireylerin yüzde13,5'i ve Medicaid veya kamu sigortası olanların yüzde 22,9'u son 12 ay içinde sağlık sigortasından yararlanmakta zorluk çekti. 

Google sağlık alanında yaptığı çalışmalarla uzun süredir gündemde. Bu alanda çalışmalarını temelleri 2006'da Google Health ile attı. Proje, 2008 yılında Cleveland Clinic'te 1600'den fazla hastayı kapsayan bir pilot çalışma olarak başladı. Temel amacı, tüketicileri tıbbi kayıtları paylaşmalarına ve sağlık ilerlemelerini izlemelerine ve sağlık ve sağlık aramalarını iyileştirmelerine olanak sağlayarak güçlendirmekti.

Başlangıçta doktorları, hastaneleri ve eczaneleri doğrudan birbirine bağlamak için bir sağlık kayıtları oluşturmak için tasarlanmıştı. 2008'den itibaren Google Health, beta test aşamasında bir hizmet olarak genel kullanıma sunuldu. Geçtiğimiz Mayıs ayında Google görseller ile cilt sorunlarını algılayarak potansiyel teşhisleri belirleyebilecek bir uygulama olan AI Dermatology App'i resmi olarak duyurmuştu. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.