Teknolojisi ve oyun ekonomisi ile dikkat çeken Solana oyunları

Blok zincir ağı Solana, 400'den fazla DeFi, NFT ve Web3 projesine ev sahipliği yapıyor. NFT ve DeFi tarafındaki ürünleri ise doğal olarak oyunlar takip ediyor. Teknolojisi ve oyun ekonomisi ile Solana'da gelecek vadeden oyunlara birlikte bakalım. 
Teknolojisi ve oyun ekonomisi ile dikkat çeken Solana oyunları

Anatoly Yakovenko tarafından kurulan blok zincir platformu Solana, 2017'den bu yana her geçen gün popülerliğini artırmaya devam ediyor. Özellikle De-Fi alanına sunduğu çözümlerle dikkat çeken Solana blok zincirinde saniyede yaklaşık 2 binden fazla işlem gerçekleşiyor. Platformun hızı, ethereum ağına kıyasla düşük maliyetleri ve ölçeklenebilir olması, geliştirilerin tercihlerin de büyük rol oynuyor. 

Kendini "en hızlı blok zincir" ağı olarak tanımlayan Solana, 400'den fazla DeFi, NFT ve Web3 projesine ev sahipliği yapıyor. NFT ve DeFi tarafındaki ürünleri ise doğal olarak oyunlar takip ediyor. Örneğin Star Atlas gibi Solana tabanlı oyunlar, son zamanlarda pek çok kişinin gündeminde.Teknolojisi ve oyun ekonimisi ile Solana'da gelecek vaddeden oyunlara birlikte bakalım. 

Aurory 

Oynadıkça kazan prensibine sahip olan Aurory, sizi Antik ve Cryptos dünyalarında bir yolculuğa çıkarıyor. Bu büyüleyici dünyalarda NPC ve Neftielerle karşılaşabiliyor ve onları yakalayıp satabiliyorsunuz.

Oyun ekonomisinde  $AURY tokenı ile hareket edebildiğinizi belirtelim. Oyunun iki farklı modunda da kullanılabilen token, sadece Aurory'nin pazaryerinde değil, CEX ve DEX borsalarında da işlem gören bir para birimi olarak konumlanıyor. Söz konusu tokenın ilerleyen dönemde "governence" token işlevine sahip olacağını da ekleyelim. Böylece token sahipleri, geliştirmeyle ilgili karar verme süreçlerinde oy kullanarak söz sahibi olabilecek.

Şirket aynı zamanda oyunun erken aşama destekçileri için Aurorian isimli avatarlar yayınladı. Bu avatarlar, oyun içinde kullanıcılara özel imkanlar ve avantajlar sağlıyor. Bu arada eş zamanlı olarak 150 binden fazla "minter" ile gerçekleşen "Aurorian" NFT satışı, Solana'da en çok beklenen NFT satışlarından biri olarak öne çıkmıştı. 

Cryowar

Unreal Engine'da üretilen yeni nesil çok oyunculu Cryowar, Solana blok zincirinde çalışan bir mobil oyun olarak konumlanıyor. PVP olarak tabir edilen, iki oyuncunun karşılaştığı yapısıyla doğrudan savaş meydanına atlamanızı sağlıyor. Oyunun mobilde olması joystick kullanma ya da ekrandaki butonlara basma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Ekip, uzun vadede oyunu ortaçağ formatında bir metaverse'e dönüştürmeyi amaçlıyor. Oyunun şu anki versiyonu ise Merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) oylamasının, NFTlerin ve DeFi pratiklerinin bir araya geldiği bir karışım olarak tanımlanıyor. 

Genopets 

Genopets, şimdiye kadar gördüğümüz pek çok oyundan farklı olarak fiziksel ve dijital dünyayı birbirine bağlıyor. Oyundaki "genopet"ler, yabancıların "ruh hayvanı" olarak tanımladığı bir nevi ruhsal ikiziniz olarak konumlanıyor. Oyun, akıllı saatlerden verileri çekerek, bu verileri oyundaki "genopet"e yansıtıyor. Yani siz, fiziksel dünyada hareket ettikçe değerleriniz Genopet'in de değerleri haline geliyor. Düzenli uyku ve kan değerleri gibi veriler de buna dahil. Kısacası oynadıkça değil hareket ettikçe ve sağlığınıza önem verdikçe kazanıyorsunuz.

Arkadaşlarınızı oyuna davet edebilir ve birbirinize karşı yapacağınız küçük muharebeler ile daha fazla puan kazanabilirsiniz. Oyundaki Genopetlerin NFT formunda olduğunu belirtelim. Oyun içinde verdiğiniz kararlar ve sağlığınız size uzun vadede farklı gelir kapıları açabilir. Genopets ayrıca oyun içindeki pazar yeri ile oyun ekonomisini güçlendiriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.