Taşınabilir kan testi cihazı üretmeye odaklanan Criam 2,1 milyon dolar yatırım aldı

Criam, yeni gelen yatırımı kan grubu ve hastalık teşhis teknolojisinin geliştirilmesini ilerletmek için kullanacak. Amaçları Covid-19, sıtma gibi bulaşıcı hastalıkları tespit edecek test kitlerine odaklanmak. 
Taşınabilir kan testi cihazı üretmeye odaklanan Criam 2,1 milyon dolar yatırım aldı

Kan, idrar, doku testleri enfeksiyonların tespit ya da hastalığı engellemek için ilk adım. Bunun içinde en çok vücudun kimyasını çözen kan testleri oldukça önem taşıyor. Bu testlerle iltihabın varlığı, hastalıkları, pıhtılaşma ve lösemi gibi pek çok hastalık ile ilgili bilgiler elde ediliyor. 

Bugün edindiğimiz bilgilere göre Portekiz merkezli sağlık platformu CRIAM; 2,1 milyon dolar yatırım aldı. Tur; SOSV, Artesian ve Portekiz merkezli Sosyal Etki Fonu tarafından yönetildi. Şirket, yeni gelen yatırımı kan grubu ve hastalık teşhis teknolojisinin geliştirilmesini ilerletmek için kullanacak. Amaçları Covid-19, sıtma gibi bulaşıcı hastalıkları tespit edecek test kitlerine odaklanmak. 

CRIAM CEO'su Vitor Crespo kan testi için uygun fiyatlı ve taşınabilir ekipmanın olmaması, acil durum senaryolarında kan naklini zorlaştırdığını söyleyerek geliştirdikleri teknolojinin önemini vurguluyor.  SOSV'nin kurucu ortağı Cyril Ebersweiler ise  şunları söyledi: "CRIAM'ın çözümü kritik durumlar için ezber bozan bir çözüm olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Çeşitli bulaşıcı hastalıkları tespit etmek için güçlü bir potansiyel sahip"

2016'da kurulan CRIAM; kan grubu ve hastalık tespiti için hızlı analiz sağlayan taşınabilir bir in vitro tanı yani kişinin sağlık durumunu belirlemek için biyolojik örnekler üzerinde kullanılan test cihazı geliştiriyor. Cihaz, acil durum kapsamında elektrik ya da internetin olmadığı durumlar için tasarlanmış. Şirketin çözümü kan grubunu dakikalar içinde test edebiliyor.

Bu alandaki çalışmalar elbette sadece bununla sınırlı değil. Geçtiğimiz günlerde The National Health Service yani Ulusal Sağlık Hizmeti kısa süre önce semptomlar ortaya çıkmadan önce 50 kanser türünü test edebilen dünyanın en büyük kan testi denemesini başlattığını duyurdu. 

Sağlık platformu Sight Diagnostics, Covid-19'un neden olduğu etkileri araştırmak için kan analizörü yani bir kan örneğindeki farklı türde beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin sayısını sayan bilgisayarlı, çok özel ve otomatik makine üzerinde çalışıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.