Sosyal girişimcilik platformu Ashoka'nın Ashoka Fellowship Ağı’na katılan dört girişimci

Gülcan Yayla, Sarphan Uzunoğlu, Ali Ercan Özgür ve Mert Fırat, Türkiye’den küresel Ashoka Fellowship Ağı’na katılan yeni Ashoka Fellowları oldu.
Sosyal girişimcilik platformu Ashoka'nın Ashoka Fellowship Ağı’na katılan dört girişimci

Ashoka, öncelikli toplumsal sorunlara etkin ve kalıcı çözümler getiren sosyal girişimcileri tespit etmeye ve desteklemeye devam ediyor. Ashoka’nın sosyal girişimcilik ağına katılan dört yeni sosyal girişimci belli oldu.

Haber medyasını özgürleştirmek odağında çalışan ve NewsLabTurkey’in kurucusu olan Sarphan Uzunoğlu, teknoloji aracılığıyla gençleri güçlendirerek istihdama dahil etmek için çalışan Kodluyoruz’un kurucusu Gülcan Yayla, toplumsal dayanışmayı şeffaf ve güvenilir bir modelle büyütmek hedefiyle çalışan İhtiyaç Haritasının kurucuları Ali Ercan Özgür ve Mert Fırat Türkiye’den küresel Ashoka Fellowship Ağı’na katılan yeni Ashoka Fellowları oldu.

Ashkoka'ya yeni katılan girişimcilere göz atalım:

Gülcan Yayla (Kodluyoruz):

Eğitim sisteminin, teknolojinin ve iş dünyasının dinamiklerini yakalayamaması her yıl on binlerce gencin kariyer hedefleriyle aldığı eğitim arasında sıkışıp kalmasına sebep oluyor. Gülcan ve Kodluyoruz ekibi, teknoloji alanında gençlere ilk işlerine adım atacakları eğitimleri sağlıyor ve hayatlarının en önemli yıllarında destek alacakları bir topluluk oluşturuyor.

Sarphan Uzunoğlu (NewsLabTurkey):

Haberin verilme şekli ve haberi değerli kılan metotların tamamıyla değiştiği; kutuplaşma ve yanlış bilgi krizleri idealist, araştırmacı, eleştirel, bağımsız ve bugünle değil gelecekle ilgilenen gazetecilerin desteklenmesi ve güçlendirilmesi her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Sarphan ve NewsLabTurkey ekibi, mentörlük desteği ve mikro hibe programları aracılığıyla gazetecileri ve iletişim aktivistlerini güçlendiriyor; haber medyasında toplumun her kesimine konuşacak, bağımsız, tarafsız ve veri odaklı haber paylaşımları yapılmasına alan açıyor.

Ali Ercan Özgür & Mert Fırat (İhtiyaç Haritası):

Türkiye’de bağış sistemleri ve bazı sivil toplum kurumlarına karşı duyulan güven eksikliği, desteklerin ihtiyaç sahipleriyle buluşmasına engel oluyor. Özellikle ihtiyaç sahiplerine ayni yardımlar grubuna giren ürün, eşya gibi destekleri ulaştırmak isteyenler kendilerine muhatap bulamıyor; dolayısıyla ihtiyaç sahipleri bu fırsattan yararlanamamış oluyor. Anlık, güncel ve hayati ihtiyaçlar, veri olarak işlenmediği ve kayıt altına alınmadığı için kamu kurumları da bu konuda adım atmakta zorlanıyor. Ali Ercan, Mert ve İhtiyaç Haritası ekibi, ihtiyaç sahiplerini ve destekçileri, şeffaf ve birebir şekilde buluşturarak bu alandaki büyük bir boşluğu dolduruyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.