Verilere karşılık fidye talebi ile ilgili Yemeksepeti'nden açıklama

Fidye talebi ile ilgili açıklamada, şirketin yapılan yasa dışı teklifi değerlendirmeye bile almadığı vurgulanırken, bu son olayla bağlantılı olarak herhangi bir veri ihlali ya da hırsızlığı tespit edilmediği dile getirildi. 
Verilere karşılık fidye talebi ile ilgili Yemeksepeti'nden açıklama

Yemeksepeti, siber saldırı iddiaları ile ilgili açıklama yaptı. Kullanıcı veri tabanınına yönelik siber saldırı gerçekleştirildiği ve buna karşılık fidye istenildiğine dair gündem üzerine Yemeksepeti sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.

Yemeksepeti açıklamasında, bahsi geçen verileri "kaynağı belli olmayan veriler" ifadesi ile tanımladı. Şirket, hackerların, bu verileri Yemeksepeti ile ilişkilendirmeye çalıştıklarını ifade etti. 

Açıklamada, şirketin yapılan yasa dışı teklifi değerlendirmeye bile almadığı vurgulanırken, bu son olayla bağlantılı olarak herhangi bir veri ihlali ya da hırsızlığı tespit edilmediği dile getirildi. Şirket ayrıca herhangi bir veri hırsızlığı durumunda kanunlara uygun şekilde hareket edeceğini de belirtti: 

Yemeksepeti olarak kullanıcı verilerini korumanın en temel önceliğimiz olduğunu ve bu kapsamda siber güvenlik tedbirlerimiz en üst düzeyde aldığımızı vurgulamak isteriz. Bu son olayla bağlantılı olarak da Yemeksepeti sistemlerinde bir veri ihlali olup olmadığı uzman ekiplerce detaylı bir şekilde araştırılmış, herhangi bir veri ihlali ya da hırsızlığı kesinlikle tespit edilmemiştir.

Diğer taraftan, bir veri hırsızlığı yaşanması durumunda yapılması gerekenler kanunlarla açıkça belirlenmiş olup, Yemeksepeti olarak bugüne kadar yaptığımız gibi kanunlara uygun şekilde açık ve şeffaf bir süreç yürüteceğimizi kamuoyuna duyururuz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.