D2C modeline odaklanan e-ticaret markaları fonu: Robust Ventures

E-ticaret alanında müşterilere direkt satış yapan (D2C) markalara odaklanan Robust Ventures, Berk Nalçacıoğlu tarafından 2020 yılında kuruldu.
D2C modeline odaklanan e-ticaret markaları fonu: Robust Ventures

E-ticaret alanında müşterilere direkt satış yapan (D2C) markalara ortak olarak ve/veya e-ticarete göre dizayn edilmiş markalar yaratarak, global pazarlarda çok hızlı büyüyen bir portföy oluşturmayı hedefleyen bir e-ticaret markaları fonu olan Robust Ventures, Berk Nalçacıoğlu tarafından 2020 yılında kuruldu.

Geçtiğimiz yıl boyunca halihazırda satışta olan markalarını geliştiren ve iş modelinin çalıştığını ortaya koyan Robust Ventures, daha sonra yurt dışı e-ticaret operasyonlarının sağlıklı işleyebilmesi için gerekli tedarik zinciri, lojistik ve kurumsal altyapıyı da kurduktan sonra yatırım aşamasına geldi.

Robust Ventures, 2021 yılının Eylül ayında geçmiş yatırımları arasında Yemeksepeti, Vivense, Fazla Gıda, Garajsepeti ve Hesapkurdu gibi girişimlerin de bulunduğu MAP Yatırım’dan 6 milyon dolar değerleme üzerinden ilk yatırımını da aldı. Robust Ventures, edindiğimiz bilgilere göre aldığı yatırımı marka geliştirme ve satın alma süreçlerinde değerlendirecek. 

Robust Ventures tarafından paylaşılan bilgilere göre şirket, 2020 yılının Ağustos ayından bu yana anne bebek ürünleri ve plastik aksesuarlar kategorilerindeki 2 çapa markası ile 16 ülkede ürünlerini pazarlıyor. İlk yarattığı marka ile yıllık 1 milyon dolar run rate’i aşan Robust Ventures, 1 sene içinde 100 binin üzerinde tüketiciye dokunarak yıllık yüzde 200 büyüme de sağladı.

Yurt dışındaki rakiplerinden farklı olarak üretim ve lojistik bazında son zamanlarda oldukça rekabetçi olan Türkiye’den ürün geliştirerek marka yaratma stratejisine sahip olan Robust Ventures, Türkiye'de D2C alanında başarılı olan girişimleri lokalden globale taşıyarak potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak da istiyor.

Robust Ventures, temelinde Amazon, Etsy, Walmart gibi alanlarındaki en verimli e-ticaret platformları üzerinden, uçtan uca tüm süreçleri (üretim, lojistik ve pazarlama gibi) yöneterek markalarını dijital olarak pazarlayan bir çözüm sunuyor.

Robust Ventures'a göre global e-ticaret fonlarının büyümelerini devam ettirebilmek için orta vadede Türkiye, Meksika ve Brezilya gibi pazarlara erişmek zorundalar. Robust'ın bizimle paylaştığı bilgilere göre şirket, bu fonların Türkiye’ye geldikleri zaman ortaklık kurmak istedikleri en önemli oyuncunun Robust Ventures olmasını sağlamak istiyor.

Robust’ın ana hedefi ise perakende sektöründe yer alan distribütör, online veya offline satış noktaları gibi aracıları ortadan kaldırarak, ürünleri tüketicilere en rekabetçi fiyatlarla doğrudan marka sahibi olarak pazarlamak ve müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştirerek verimliliği artırmak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.