Artiox, 14 ayda 7 milyon TL online sanat hacmi gerçekleştirdi

Paylaşılan bilgilere göre girişim, 14 ayda 7 milyon TL online sanat hacmi gerçekleştirdi.
Artiox, 14 ayda 7 milyon TL online sanat hacmi gerçekleştirdi

Sanat yatırımlarında blockchain teknolojisi kullanarak kullanıcının dilediği miktarda yatırım yapabilmesini sağlayan yerli girişim Artiox'un Mart 2021'de Keiretsu Forum Türkiye’den 7 milyon TL değerleme ile yatırım aldığını sizlere aktarmıştık. Girişim,  2021'in Eylül ayında ise İdeal Finansal Teknolojiler'den 2,5 milyon dolar değerleme üzerinden yeni bir yatırım alırken, bu yeni değerleme üzerinden Alesta ve Sertaç Özinal da devam yatırımında bulunmuştu. 

Paylaşılan bilgilere göre girişim, kuruluşundan bu yana 14 ayda 7 milyon TL online sanat  hacmi gerçekleştirdi. Sanat yatırımlarında değerli sanat eserlerine yatırım yaparken gereken yüksek giriş sermayesi bariyerini ortadan kaldıran Artiox, Cemal Doğan ve Tuncay Dakdevir tarafından Haziran 2019’da Ankara’da kuruldu. NFT ve dijital sanat pazarının hareketlenmesi, Artiox'a gösterilen ilginin de artmasıyla sonuçlandı. 

Cemal Doğan, 7 milyon TL'lik online sanat hacmi ve pazardaki dinamikler hakkında şöyle konuştu: 

Dünyada bir ilk olunca, bazı şeylerin zorluğunu yaşıyorsunuz. Sanat yatırımları yüzyıllardır aslında bir değer saklama aracı olarak görülüyor ve çok küçük bir zümre erişebiliyor. Biz de oyunun kurallarını değiştirmeden oyuna yeni kurallar ekledik. Pazarlama çalışmalarına hız verdik. Gerçekleştirdiğimiz son eser arzımız Picasso'ya ait bir edisyon eserdi. 130 saniyede arz edilen tüm tokenler tükenerek genel satışı tamamlandı. Dünyada 3 trilyon dolar seviyesinde sanat varlığı olduğu ifade ediliyor. Dünyada yıllık 64 milyar dolar seviyesinde sanat marketi hacmi dönüyor. Bu çok büyük bir pazar. Bunun online tarafında ise sürekli büyüyen bir trend var. 2024 yılında dünya genelinde 9.1 milyar dolarlık online sanat market hacmi öngörülüyordu. Pandemiyle birlikte dünya genelinde 2020 yılında 12 milyar dolarlık online sanat market hacmi gerçekleşti. Artiox ile bunu daha da hızlandıracağız

Doğan ayrıca yazının başında belirttiğimiz yatırım alma süreçlerinin de detaylarını paylaştı: "Süreç çok hızlı ilerledi. Keiretsu Forum Türkiye bize yatırım dünyasının kapısını çok hızlı açtı. Artiox olarak Nisan2021’de 7 milyon TL değerleme üzerinden yatırım almamızın ardından, sadece 5 ay sonra da 2.5 milyon dolar değerleme ile ara yatırım turunu tamamladık. Bu turda Borsa İstanbul'a kote olan İdeal Finans Teknolojileri A.Ş. Artiox'a ortak oldu."

Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren ise konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

Artiox dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Artiox’un daha da büyüyeceğine inancımız tam. İlgimizi çeken noktalar
teknoloji tabanlı, inovatif ve global olma vizyonuyla doğmuş bir girişim olmaları. “Nasıl yatırım alabilirim?" veya “Neden yatırım alamadım?” sorularıyla çok karşılaşıyoruz.

Girişimci para yakarak büyüyor. O girişimcinin satış yapabilmesi, yurt dışına çıkabilmesi için veya bazen ekibini kurması için yatırım almaya ihtiyacı var. Bize başvuru yapılıp, ilk girişim tarama toplantısında yatırımcılarımızla bir araya geldiğimiz süreçten sonraki kurul toplantısına kadar geçen zaman var. Bütün bu adımları 5-6 hafta içerisinde kapatmayı hedefliyoruz. Çünkü girişimciyi oyalamak veya o kapıyı ucu açık bırakmak gibi kimsenin bir lüksü yok. Biz de daima bu farkındalıkla hareket ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.