Twitter yeni bir kripto ekibi kuracak

Yakın zamanda platformundaki kripto ödemeleri, NFT araçları ve merkeziyetsiz sosyal ağ çalışmalarıyla dikkat çeken Twitter, dün resmi olarak yeni bir kripto ekibi kuracağını açıkladı. Bu yeni ekibin başında Tess Rinearson yer alacak.
Twitter yeni bir kripto ekibi kuracak

Jack Dorsey'nin başta bitcoin olmak üzere kripto paraları desteklediği açık bir şekilde bilinmekte. Hatta hatırlarsanız, Tesla CEO'su Elon Musk ve Twitter CEO'su Jack Dorsey, 25 Haziran'da Twitter üzerinde gerçekleşen bir yazışmada bir araya gelip Bitcoin ve kripto para üzerine konuşmaya karar verdiklerini duyurmuştu. Elon Musk ve Jack Dorsey'nin katıldığı The B Word oturumu, pek çok konuya ışık tutmuştu. 

Dorsey oturumda Bitcoin için şunu söylemişti: 

Bitcoin Twitter'dan önce var olsaydı, kesinlikle reklamcılık iş modeline bağımlı olmayacaktık.

Yakın zamanda platformundaki kripto ödemeleri, NFT araçları ve merkeziyetsiz sosyal ağ çalışmalarıyla dikkat çeken Twitter, dün resmi olarak yeni bir kripto ekibi kuracağını açıkladı. 

Twitter kripto ekibinin yapılanması ve sorumlulukları

Bu yeni ekibin başında Tess Rinearson yer alacak. Rinearson'ın bir tweet selinde paylaştığı bilgilere göre, Twitter kripto ekibinin, kimlik, topluluk ve sahiplik kavramları odağında sınırları zorlaması bekleniyor. 

Blockchain ve web3 alanlarında mükemmel işler ortaya çıkarması plananlan ekibin, kısa vadede kripto ödemeleri ve NFT galerileri ile  ilgileneceğini belirtelim. Ancak ekibin asıl amacı şirketin "merkeziyetsiz sosyal ağ" vizyonunu hayata geçirmek olacak. 

Her hangi bir sunucu yerine blok zincir ağı üzerinde çalışacak olan bu merkeziyetsiz yapı, sosyal ağların veri güvenliği ve gizlilik problemlerine çözüm niteliği taşıyor. Ancak içerik yönetimi gibi pek çok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Twitter kripto ekibinin bu sorulara yeni yanıtlar üreteceğini söylemek mümkün. Ekip ayrıca şirketin Bluesky organizasyonu ile yakından çalışacak.

Sosyal ağlarda blok zincir dönemi başlıyor

Twitter son zamanlarda geliştircdiği yeni araçlarla toplulukların nabzını tutsa da; kripto adımını atan tek sosyal ağ değil. NFT ve oyun topluluklarının göz bebeği Discord da bu hafta yaptığı açıklama ile yeni bir MetaMask entegrasyonu üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Reddit ise bir süredir yeni bir NFT platformu üzerinde çalışıyor. 

Tüm sosyal ağların kripto para, NFT ve blok zincir odaklı ürünler üzerinde çalışmasında, boğa sezonunun etkisi kadar, Z kuşağının oyunlara ve NFT ürünlerine olan ilgisinin de payı var. Yakın zamanda çatı şirketine Meta ismini veren Facebook, aslında şu an için bir bakıma Roblox ve Fortnite gibi oyun şirketlerinin temsil ettiği Metaverse kavramını sosyal ağ kullanıcılarının da gündemine taşıdı. Görünen o ki; sosyal ağlar, Web3 devrimini bir an önce platformlarında hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.