E-devlet'ten yeni hizmet: Geleceğe Nefes projesindeki ağaçlarınızı sahiplenin

Geleceğe Nefes projesi kapsamında artık her vatandaşın üç dikili ağacı var. Kişiler adına dikilmiş bu ağaçların sertifikalarına ise E-devlet üzerinden ulaşmak mümkün.
E-devlet'ten yeni hizmet: Geleceğe Nefes projesindeki ağaçlarınızı sahiplenin

İklim krizi artık önüne geçilemez bir hal almaya başlıyor. Her ne kadar toplum kuruluşları ve hükümetler bu konuda ciddi adımlar atmaya başlamış olsa da ne yazık ki bu krizin sonuçlarını artık açık ve net bir şekilde görüyoruz. Yaz aylarındaki yangınları hatırlayacaksınız. Türkiye'de hemen hemen her bölgede ciddi yangınlar yaşanmış ve ağaçlar yok olmuş, hayvanlar ölmüş ve hatta insanlar hayatlarını kaybetmişti. Bu yangınların akabinde bazı kuruluşlar ağaçlandırma kampanyaları başlatmıştı.

Aslında Tarım ve Orman Bakanlığı da geçtiğimiz yıllarda "Geleceğe Nefes" adlı projeyi hayata geçirmişti. Bu kapsamda, Geleceğe Nefes kampanyası ile her yıl binlerce fidan bağışı ve dikimi gerçekleştiriliyor. Bağış yapmak isteyen kişiler, haritada yer alan bölgelerde bağış oluşturmak isteyen kişiler istediği ya da yaşadıkları ili seçerek kampanyaya katılabiliyorlar. Kampanyaya katılmak için projenin web sitesi üzerinden ad, soyad, e posta ve il bilgilerini seçerek bağış yapmak mümkün oluyor.

Ancak şimdi bu çerçevede farklı bir yol da çizildi. T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç'un Twitter üzerinden yaptığı paylaşıma göre artık her vatandaşın üç dikili ağacı var. Kişiler adına dikilmiş bu ağaçların sertifikalarına ise E-devlet üzerinden ulaşmak mümkün. Bu linke tıklayıp kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra siz de kendi sertifikanızı oluşturabiliyor; sizin adınıza dikilen ağaçların hangi il ve ilçelerde olduğunu görebiliyorsunuz. 

Bu noktada kendileri adına sadece üç fidanla yetinmek istemeyenlerin gelecegenefes.com adresine girerek ekstra bağışlar yapabileceğini de belirtelim. Ayrıca bu bağışların ücretsiz olduğunun altını çizmekte de fayda var. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.