Facebook, Apple'ın uygulama içi satın almalarından kaçınmak için içerik üreticileriyle iş birliği yapıyor

Facebook, Apple'ın App Store'daki ücretlerinden ve uygulama için satın almalardan kaçınmak için içerik üreticileriyle iş birliği yapacağını açıkladı.
Facebook, Apple'ın uygulama içi satın almalarından kaçınmak için içerik üreticileriyle iş birliği yapıyor

Son dönemde çatı şirket ismini Meta olarak değiştirmesi ve Metaverse kavramı konusundaki hamleleriyle tüm dünyanın gündeminde olan sosyal ağ Facebook, şimdi de Apple'ın App Store'daki ücretlerinden ve uygulama için satın almalardan kaçınmak için içerik üreticileriyle iş birliği yapacağını açıkladı.

Paylaşılan bilgilere göre içerik üreticiler abonelikler ile, hayranlarının Patreon'a benzer bir şekilde aylık abonelik ücreti ödemeleri için kaydolmalarına izin verebilecek. İleriye dönük olarak Facebook, iOS için Facebook uygulamasında, Facebook kullanıcılarının Apple'ın uygulama içi satın alma sistemini kullanmadan içerik üreticilere abone olmalarını sağlayacak bir tanıtım bağlantısı uygulayacak.

Mark Zuckerberg, üreticilerin daha fazla para kazanma fırsatları konusundaki kilidi açmak istediklerini ve Apple'ın işlemler için aldığı yüzde 30 ücretlerin bunu yapmayı zorlaştırdığını söyledi. Facebook, abonelikler için uygulama içi satın alma seçeneklerinin yanı sıra promosyon bağlantısı özelliğini sunmayı da planlıyor. Bununla birlikte kişiler, Facebook bağlantısını kullanarak içerik üreticilere abone olduklarında, içerik üreticiler Apple'a yüzde 30'luk bir kesinti sağlamadan kazandıkları tüm parayı ellerinde tutabilecekler.

Facebook, abonelik işlemlerinde kesinti yapmamanın yanı sıra, özel web bağlantısı veya Apple ve Google sistemleri aracılığıyla ödeme yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın, içerik üreticilere ekledikleri her yeni abone için 5 ila 20 dolar arasında bonus ödemeye başlayacak. Facebook'taki içerik üreticilere, Apple ve Google'a ne kadar ödedikleri de dahil olmak üzere kazançlarının ve ücretlerinin dökümü gösterilecek. Aralık ayından itibaren ise Facebook'taki üreticiler, abonelerinin e-postalarını doğrudan şirket üzerinden indirebilecekler.

Bu programa kaydolmak için bazı şartlar da bulunuyor. Buna göre bir sayfa sahibinin 10 bin takipçiye, ayrıca 50 bin gönderi etkileşimine veya 180 bin dakika izlenmeye sahip olması gerekecek. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.