SoftBank liderliğinde 300 milyon dolar yatırım alan dijital banka Zopa, 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı

İngiltere merkezli dijital banka Zopa, SoftBank'ın Vision Fund 2 liderliğinde 300 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerlemesi yeni yatırım sonrasında 1 milyar dolara (750 milyon sterlin) ulaştı.
SoftBank liderliğinde 300 milyon dolar yatırım alan dijital banka Zopa, 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı

İngiltere merkezli dijital banka Zopa, SoftBank'ın Vision Fund 2 liderliğinde 300 milyon dolar yatırım aldı. Tura mevcut yatırımcılar IAG Silverstripe, Davidson Kempner Capital Management LP, NorthZone ve Augmentum Fintech de katıldı. Şirketin değerlemesi yeni yatırım sonrasında 1 milyar dolara (750 milyon sterlin) ulaştı. Bu da Zopa'yı unicorn şirketler sınıfına yükseltti. 

Zopa, 2004 yılında Dave Nicholson, Giles Andrews, James Alexander, Richard Duvall ve Tim Parlett tarafından hayata geçirildi. Zopa borç verenlerin ve borç alanların doğrudan birbirleriyle anlaşmalarını sağlayan ve aracı olarak hareket eden bankaları ortadan kaldıran bir P2P borç verme hizmeti olarak faaliyet gösteriyor. Şirket şu şekilde çalışıyor; Zopa önce borçlunun kredi notlarını A*, A, B, C veya Y derecesine göre sınıflandırıyor, daha sonra borç verenler, kişiler için para miktarına ve süreye göre değişen teklifler yapıyor. 

Zopa, taraflar arasında para dağıtmak, yasal evrakları tamamlamak, borçlu kimlik/kredi kontrollerini yapmak ve borç veren için kaçırılan ödemeleri takip eden bir tahsilat acentesi kullanmak gibi sorumlulukları üstleniyor. Şirket ayrıca, aylık otomatik ödeme geri ödemesini zorunlu kılarak, borç alanların yasal bir sözleşme imzalamasını sağlayarak ve borç verenlerin bireysel borçlulara küçük parçalar halinde borç vermelerine izin vererek borç verenler için riski azaltıyor. Örnek vermek gerekirse; 1000 sterlin borç veren birinin parası, 100 borçluya dağıtılıyor. Şirket, borç alanlar için sabit bir ücret ve borç verenler için yıllık yüzde 1 ücret alarak para kazanıyor.

Zopa, kısa bir süre sonra halka arza hazırlanıyor, o sebepten şirketin aldığı bu yatırım bir hayli önemli. Zira Zopa, bu yatırımı halka arz öncesi tur olarak tanımlıyor ve anladığımız kadarıyla bu halka arz, bir sorun yaşanmadığı takdirde 2022'nin 4. çeyreğinde gerçekleşecek

Son dönemde dijitalin yükselişi ile hem Avrupa'da hem de globalde fintech'lere olan ilgide ciddi bir artış yaşandığını söyleyebiliriz. Dün de sizlerle "yeni nesil mobil banka" olarak tanımladığımız Berlin merkezli N26'in 900 milyon dolar yatırım aldığı bilgisini paylaşmıştık. Şirketin değerlemesi bu yatırım sonrasında 9 milyar doları geçmişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.